Nagrody za zdjęcia klasztoru w Żaganiu

Ks. Tomasz Gierasimczyk Ks. Tomasz Gierasimczyk

publikacja 18.11.2021 14:59

"Żagański Pomnik Historii w obiektywie" - to temat konkursu fotograficznego rozstrzygniętego 18 listopada. Dwie pierwsze nagrody zdobyły Białorusinki.

Nagrody za zdjęcia klasztoru w Żaganiu Nagrody wręczono w zabytkowej bibliotece klasztornej. Na zdjęciu laureaci i ich fotografie. Od prawej: Kasia Lazar (I miejsce), Karina Kharaneka (II miejsce) i Wiesław Chłopek (III miejsce). Ks. Tomasz Gierasimczyk /Foto Gość

Konkurs ogłoszono z okazji 10-lecia wpisania żagańskiego zespołu klasztornego kanoników regularnych reguły św. Augustyna na listę Pomników Historii. Organizatorami konkursu byli lubuski wojewódzki konserwator zabytków, burmistrz Żagania i oraz parafia pw. Wniebowzięcia NMP, której siedzibą jest żagański zabytek.

Konkursowa komisja pierwszą nagrodę przyznała Kasi Lazar z Mińska na Białorusi. - Studiuję kulturoznawstwo w Katowicach, ale przyjeżdżam do Żagania na weekendy. Byłam tu też latem i robiłam zdjęcia, rysowałam i malowałam - mówi laureatka. Do Żagania przyjeżdża ze względu na mamę, która zdobyła II nagrodę. Karina Kharaneka pracowała w Mińsku, skąd pochodzi, w Akademii Sztuk Pięknych. Od pół roku mieszka w Żaganiu i stara się o stały pobyt w Polsce. - Pracuję tu przy konserwacji klasztoru, fotografuję i rysuję. Na tym zdjęciu jest kawałek mojego serca i mojej duszy. To taki maleńki kawałeczek. Ale kiedyś może zrobię wystawę zdjęć i prac - mówi. - Bardzo przyjemnie być w atmosferze takich ludzi i tego miasta. Przyjemnie tu żyć i pracować - powiedziała przy odbieraniu nagrody. Obie panie nawiązują do sytuacji na Białorusi. - Teraz są tam problemy. Jesteśmy wdzięczne Polakom za przyjęcie i współpracę i to, co robią dla nas - mówią laureatki. Trzecią nagrodę otrzymał natomiast Wiesław Chłopek, regionalista. - Jestem mieszkańcem Żagania i interesuję się historią, dlatego postanowiłem wziąć udział w konkursie - mówi, z zamiłowania heraldyk, w swych publikacjach przybliża m.in. dzieje herbów związanych z żagańskim klasztorem.

Rozstrzygnięcie konkursu było też okazją do podsumowań związanych z 10-leciem wpisania żagańskiej perły na listę Pomników Historii. - Dzięki Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego możemy realizować wielki remont w naszym opactwie - mówi ks. Władysław Tasior, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu. - Myślę, że do czerwca przyszłego roku uda się zakończyć wszystkie prace. Może nawet trochę wcześniej - dodaje.

Znaczenie listy Pomników Historii przypomniała Barbara Bielinis-Kopeć, lubuski wojewódzki konserwator zabytków. - To są szczególnie cenne zabytki. Jeszcze kilka lat temu było ich zaledwie sto. Teraz już tę liczbę przekroczono, niemniej są to bardzo prestiżowe, wysokiej klasy dzieła architektury i sztuki - mówiła, podkreślając rolę kolejnych proboszczów i wszystkich zaangażowanych w prace przy konserwacji obiektu. - Te prace jeszcze trochę potrwają. Trzeba mieć cierpliwość i zrozumienie dla dziedzictwa. To, co nas jednoczy przy tych zabytkach, to świadomość, że mamy je przekazać następnym pokoleniom w stanie jak najlepszym - powiedziała.

Wojewódzki konserwator zabytków w imieniu ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczyła też srebrną odznakę „Za opiekę nad zabytkami” Bartoszowi Irdyjanowi, miejskiemu konserwatorowi zabytków. - Cały Żagań jest przesycony substancją zabytkową, poczynając od drobnych obiektów, jak dworzec kolejowy, zespół szpitalny i przepiękny pałac książęcy z parkiem, no i Pomnik Historii, jeden z nielicznych w województwie. Cieszymy się, że zespół klasztorny otrzymał tę szansę - mówił wyróżniony.

Wyróżnienie z rąk B. Bielinis-Kopeć oraz burmistrza Żagania Andrzeja Katarzyńca otrzymał także Jan Mazur, wieloletni fotografik, fotoreporter i kronikarz miasta, jeden z jurorów rozstrzygniętego konkursu.

Zespół klasztorny w Żaganiu został uznany za Pomnik Historii w 2011 r. Jak napisał w rozporządzeniu prezydent RP Andrzej Duda, stało się to ze względu na wartość „jednego z najcenniejszych gotycko-barokowych zespołów klasztornych historycznego Śląska, czołowego ośrodka religijnego i naukowego w regionie”.