Lubuskie Konserwacje także dla parafii naszej diecezji

Krzysztof Król

|

GOSC.PL

publikacja 25.04.2024 19:22

Wojewódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w tym roku odbyły się 25 kwietnia w zespole poaugustiańskim w Żaganiu. Jak co roku wręczono nagrody Lubuskie Konserwacje. Kto otrzymał je w tym roku?

Lubuskie Konserwacje także dla parafii naszej diecezji Nagrodę odbiera ks. Władysław Tasior. Krzysztof Król /Foto Gość

Przyczynkiem do spotkania był Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. – Z tej okazji organizujemy różnego rodzaju wydarzenia i uroczystości, podczas których przybliżana jest nie tylko historia zabytków, ale mówimy także o tym, co się dzieje z nimi obecnie – wyjaśnia Barbara Bielinis-Kopeć, lubuska wojewódzka konserwator zabytków.

A jest o czym mówić! Z każdym rokiem coraz więcej zabytków poddawanych jest pracom i działaniom służącym przywróceniu ich do dobrego stanu, a jednocześnie wydobyciu ich wartości. – Docenianiu tych prac służy nagroda Lubuskie Konserwacje, która została ustanowiona w 2008 roku, kiedyś to były tylko w dwie kategorie za prace konserwatorskie w zabytku oraz za renowację i adaptację architektoniczną. Natomiast w chwili obecnej również za prace inżynierskie w zabytku oraz za konserwacje zabytków techniki – podkreśla lubuska konserwator.

Diecezja zielonogórsko-gorzowska od dawna współpracuje z wojewódzkim konserwatorem zabytków, a jest co robić. Jak przypomina diecezjalny konserwator zabytków mamy ponad tysiąc obiektów sakralnych, z czego zdecydowana większość to obiekty zabytkowe:

Oczywiście wśród nich są zbytki sakralne. Stąd nieprzypadkowo spotkanie odbyło się w dawnym zespole klasztornym w Żaganiu. To właśnie tutejsza parafia pw. Wniebowzięcia NMP otrzymała nagrodę za realizację prac konserwatorsko-restauratorskich w zabytku. W tym przypadku doceniono prace w obrębie krużganku i holu opackiego. – Bardzo cieszę, że dziś Żagań jest miejscem, gdzie nie tylko tutejszy zabytek zostanie nagrodzony, ale także inne realizacje w naszym województwie – podkreśla tutejszy proboszcz ks. Władysław Tasior.

W tej kategorii przyznano także dwa wyróżnienia. Tu również doceniono zabytki sakralne, a konkretnie parafię pw. Wniebowzięcia NMP w Szprotawie za prace remontowo-konserwatorskie przy kruchcie zachodniej kościoła oraz parafię pw. św. Henryka w Sulęcinie za prace konserwatorsko-restauratorskie w kaplicy pw. Matki Bożej Jasnogórskiej przy kościele pw. św. Mikołaja.

Tego dnia przyznano także nagrody w innych kategoriach. Za renowację i adaptację architektoniczną zabytku nagrodę otrzymało Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze za kompleksowe prace remontowo-konserwatorskie związane z adaptacją dawnego dworu w Zielonej Górze-Ochli na Centrum Kultur Europejskich.

Natomiast za realizację prac inżynieryjnych w zabytku nagrodę przyznano dla Gminy Słońsk za prace związane z zabezpieczeniem ruin dawnego zamku joannitów w Słońsku.

W ostatniej kategorii za konserwacje zabytków techniki nagroda trafiła do Lubuskiego Muzeum im J. Deckerta w Gorzowie Wlkp. za kompleksowe prace remontowo-konserwatorskie przy Młynie Górnym w obrębie „Zagrody Młyńskiej” w Bogdańcu. Tutaj także przyznano dwa wyróżnienia. Jedno trafiło do PKP PLK SA Zakład Linii Kolejowej w Zielonej Górze za remont konserwatorski wiaduktu na linii 358 w Kosieczynie, a drugie do Gminy Nowa Sól za prace remontowe przy wiatraku w Lubięcinie.

Podczas spotkania przybyli goście mieli okazje wysłuchać referatu Marcina Kozarzewskiego o roli koloru w zabytku, a także wysłuchać występu uczniów żagańskiej szkoły muzycznej I i II stopnia.

Na zakończenie odbyło się zwiedzanie poaugustiańskiego zespołu klasztornego.