Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Więcej ropy i gazu

Kopalnię Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Lubiatów oficjalnie otwarto 29 lipca. W uroczystości uczestniczyli m.in. premier Donald Tusk i minister skarbu Włodzimierz Karpiński , obecna była również marszałek Elżbieta Polak, lubuscy parlamentarzyści i przedstawiciele władzy rządowej i samorządowej Wielkopolski. Symbolicznego poświęcenia kopalni dokonał bp Stefan Regmunt.

Kopalnia w Lubiatowie k/Drezdenka to największa w Polsce i jedna z najnowocześniejszych w Europie. Złoże ropy naftowej i gazu ziemnego w rejonie Lubiatów – Międzychód – Grotów zostało odkryte na początku XXI wieku. – Z wielką satysfakcją przyjechałem na granicę pomiędzy Ziemią Lubuską i Wielkopolską. Pamiętam jak w 2008 roku ruszyła ta inwestycja i cieszę się, że po pięciu latach gaz i ropa naftowa wychodzą na powierzchnię i stają się znakiem firmowym tej części Polski. Złoża Grotów, Międzychód, Lubiatów to symbol coraz większej samodzielności energetycznej Polski – mówił premier Donald Tusk.

PGNiG SA, dzięki pracy kopalni Lubiatów, zwiększy krajowe wydobycie ropy naftowej i kondensatu z obecnych ok. 500 tys. ton do ok. 800 tys. ton rocznie. Wydobywany przy okazji eksploatacji ropy naftowej gaz ziemny (rocznie ok. 100mln m³) będzie wykorzystany m.in. do zasilania elektrociepłowni w Gorzowie Wlkp. – To jest historyczne wydarzenie dla mieszkańców regionu. 1,7 mld zainwestowano w regionie lubuskim na pograniczu z Wielkopolską. Będą nowe miejsca pracy, ale przede wszystkim produkcja z przemysłu, to dla regionu niezwykle ważne. Ten sukces daje wiarę, w to, że kolejne inwestycje tego typu będą zrealizowane. Mam na myśli kopalnię węgla brunatnego Gubin – Brody i kopalnię miedzi, która będzie budowana pod Bytomiem Odrzańskim – zauważa marszałek Elżbieta Polak. – Obecnie to największe złoża w Polsce. Będziemy mogli z nich wydobyć w przyszłości ponad 7 mln ton ropy naftowej i ponad 7 mld m³ naturalnego gazu. Dzięki tej inwestycji znacznie zwiększymy wydobycie ropy naftowej, co korzystnie wpłynie na wyniki finansowe spółki i korzyści dla lokalnej społeczności – dodaje prezes zarządu PGNiG Jerzy Kurella.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy