Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Dzieje miasta na pocztówkach

"Tradycje winiarskie na przedwojennej pocztówce Zielonej Góry" - to tytuł najnowszej wystawy w Muzeum Ziemi Lubuskiej, która przedstawia miasto na przełomie XIX i XX wieku.

975 pocztówek na planszach można oglądać w MZL w Zielonej Górze. Ekspozycja przedstawia przedwojenne dzieje miasta, m.in. uprawę winorośli, winobraniowe tradycje, handel, architekturę, zabawy i rekreację. Ponadto karty pocztowe zawierają dokładne opisy obiektów, sytuacji i postaci będących bohaterami obrazów czy autorami tekstów na nich uwiecznionych oraz nazwy wydawnictw, które je wydrukowały.

Kolekcja pocztówek jest zbiorem Sławomira i Jacka Ronowiczów, którzy tworzą ją już od 16 lat. Najstarsza pocztówka zbioru została wysłana do Berlina w 1893 r. i przedstawia restaurację Augusthöhe (wydawnictwo nieznane; nieistniejący dzisiaj obiekt w pobliżu LO nr 1). Na ekspozycji można również zobaczyć m.in. kartkę przedstawiającą prywatną klinikę doktora Friedricha Brucksa (po II wojnie był tu szpital położniczy, w którym urodziło się wielu zielonogórzan), wysłana przez niego samego do Schongau (Bawaria) w 1923 r., oraz pocztówki wysłane w 1900 r. do Nowego Jorku czy do Montevideo w 1928 r. Na szczególną uwagę zasługuje seria 19 kartek z jubileuszowego korowodu winobraniowego z 1900 r., której wydawcami byli P. Mohr i V. Brocke.

Wystawę można oglądać do 27 października br.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy