Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Weekend z kulturą ukraińską

Wystawa ikon w Muzeum Ziemi Lubuskiej, koncerty muzyki cerkiewnej, nabożeństwo w cerkwi greckokatolickiej i konferencja poświęcona 1025 rocznicy chrztu Rusi – Ukrainy to tylko kilka wydarzeń zorganizowanych z okazji X Dni Kultury Ukraińskiej w Zielonej Górze, które odbyły się 12 i 13 października.

Dwudniowe spotkanie z kulturą ukraińską zorganizowane m.in. przez Lubuski Oddział Związku Ukraińców w Polsce, Muzeum Ziemi Lubuskiej, parafię greckokatolicką w Zielonej Górze i Uniwersytet Zielonogórski miało przybliżyć lubuszanom tradycje religijne, muzyczne i historyczne Ukrainy. – Na terenie Ziemi Lubuskiej znajduje się szerokie grono osób, które jest narodowości ukraińskiej i łemkowskiej. Głównie dla nich są organizowane są te dni, ale zapraszamy także społeczności polską. Chodzi o to, byśmy poznawali kulturę, historię i piękny śpiew cerkiewny naszych sąsiadów – mówi Grzegorz Wanatko z Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Podczas spotkania nie brakowało okazji do zapoznania się z kulturą ukraińską. Pierwszego dnia w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbyła się konferencja poświęcona 1025 rocznicy chrztu Rusi – Ukrainy, której towarzyszyła wystawa ikon. Na ekspozycji można było zobaczyć m.in. ikony z XVIII i XIX wieku znajdujące się w zbiorach MZL, przedstawiające Maryję, Jezusa Chrystusa, świętych oraz ważniejsze święta liturgiczne obchodzone w cerkwi. Później w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył się koncert Chóru cerkiewnego Soboru Greckokatolickiego w Iwano – Frankowsku, Kwatretu „Hucułoczki” z Iwano – Frankowska oraz Chóru „Drewno” z Zielonej Góry. – Śpiewamy z potrzeby serca i dlatego tu dziś jesteśmy. Interesuje nas starosłowiański śpiew w manierze śpiewu białego. Sięgamy do źródeł, poszukujemy autentycznych wykonań pieśni. Śpiewamy po ukraińsku, białorusku, w języku rosyjskim, ale także w językach bałkańskich – mówi Małgorzata Korzeniowska z Chóru „Drewno”. Dni Kultury Ukraińskiej to ważne wydarzenie dla rodowitych Ukraińców. – Jestem Ukrainką, chociaż urodziłam się na Ziemi Lubuskiej. Dla mnie kultura ukraińska jest ważna, bo to element mojej tożsamości. Istotna jest dla mnie również kontynuacja i przekazanie jej dalszym pokoleniom. Dzisiejsze spotkanie jest dla mnie ważne i bardzo jej przeżywam – mówi Natalia Jawornicka. Drugiego dnia odbyła się litania i uroczysta liturgia w cerkwi greckokatolickiej w Zielonej Górze. Nie zabrakło też koncertów muzyki cerkiewnej w Szprotawie i Międzyrzeczu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy