Nowy numer 13/2024 Archiwum

To zadanie dla każdego z nas

Czym jest dialog i po co jest potrzebny? Co wspólnego ma Kościół z cywilizacją? Jak powinien postępować chrześcijanin wobec innych wyznań i kultur? – m.in. na takie pytania szukano odpowiedzi podczas sympozjum teologicznego "Kościół a cywilizacje", które odbyło się 18 maja w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu.

– Cywilizacje decydują o przyszłości świata, wpływając na politykę, życie społeczne i kulturalne ludzi. Podczas tego spotkania chcemy pokazać różnorodność kultur i cywilizacji i szukać środków porozumienia oraz sposobów dialogu pomiędzy nimi a chrześcijaństwem – wyjaśnia ks. dr hab. Jan Radkiewicz, prelegent i prowadzący konferencję.

Podczas spotkania przybliżono najważniejsze założenia dotyczące różnych kultur i religii, m.in. islamu, judaizmu, wiary Hindusów i cywilizacji łacińskiej. Mówiono też o ich związkach z chrześcijaństwem.

Ważnym zagadnieniem spotkania był również dialog międzywyznaniowy, który, jak zauważyli prelegenci, jest zadaniem dla każdego chrześcijanina.

– Słowo dialog nie jest zwykłą rozmową czy debatą, w których chce się pokazać swoją rację wobec widzów, to również nie są negocjacje, gdzie chodzi o kompromis, nie jest to też dyskusja naukowa. Dialog często jest trudny i bolesny, do końca nierozwiązywalny. W dialogu powinny nas interesować osoby w nim uczestniczące. To chęć poznania drugiego od jego wnętrza. To spotkanie grona osób, za których plecami stoi ogromna społeczność, którą one reprezentują. W dialogu ważna jest otwartość – wyjaśniał ks. prof. dr hab. Łukasz Kamykowski.

– Ten, który zna innych, powinien o nich opowiadać w swoim własnym gronie, czy to swojego Kościoła, wyznania, religii i kultury, żeby pozostałych, którzy nie mają bezpośredniego kontaktu, przekonać i wprowadzić. Apeluję tutaj do różnych środowisk: kościelnych, kulturowych, narodowych, o otwartość i chęć poznawania innych – dodał.

O potrzebie dialogu przekonani byli również pozostali prelegenci, a wśród nich również ks. dr hab. Jan Radkiewicz. – Chrześcijanin musi najpierw rozeznać prawdę w sobie, by później rozumieć innych, mających różne poglądy cywilizacyjne i kulturowe. Nie powinien być bierny i obojętny wobec postaw innych ludzi, ale pomimo różnic próbować tworzyć z nimi wspólnotę. Poznawać innych i poszerzać swoje horyzonty – twierdzi kapłan.

 

 

 

 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy