Nowy numer 13/2024 Archiwum

Dla ucha i wyobraźni

Chcesz posłuchać harfy, klawesynu czy lutni? - przyjedź do Paradyża na XIII Festiwal "Muzyka w Raju", który rozpocznie się 16 sierpnia i potrwa do 23 sierpnia.

– Niemal każdy koncert, który usłyszycie państwo w Paradyżu ma swoją historię. Możecie być pewni, że żaden z nich nie jest produktem wybranym z gotowej oferty dostępnej dla wszystkich. Nawet wtedy, gdy w programie znajdą się utwory, które już w Paradyżu rozbrzmiewały i do tego w wykonaniu muzyków, którzy już je tutaj grali lub śpiewali, nie jest to wynik naszej bezradności czy wypalenia, ale wybór podyktowany jakąś szczególną racją. 13. edycja festiwalu, to tak naprawdę dwa festiwale – pierwszy poświęcony muzyce barkowej (większych form i recitali), drugi – muzyce średniowiecznej i renesansowej – przekonuje Cezary Zych, dyrektor festiwalu.

– Festiwal jest już marką Regionu Lubuskiego. Gościmy na Ziemi Lubuskiej prawdziwych artystów, wirtuozów muzyki dawnej. Ten festiwal jest wyjątkowy i szczególny. Jest to już wyższa kultura – dodaje Elżbieta Polak, marszałek województwa.

Organizatorzy muzycznych spotkań zauważają, że z roku na rok przybywa melomanów i słuchaczy festiwalu.

– Do Paradyża przyjeżdżają nie tylko mieszkańcy Województwa Lubuskiego. Jest dużo gości m.in. z Poznania i Szczecina, a także z zagranicy. W sumie, podczas całego festiwalu, jest to ponad 5 – tysięczna publiczność – informuje Cezary Zych.

– Ponadto w tym roku mamy aż 9 bezpośrednich transmisji europejskich. Wszystkie koncerty będą też transmitowane przez radio w Polsce – dodaje.

Festiwal jest bardzo ważnym wydarzeniem także dla samych wykonawców.

– Muzyka w raju jest czymś niezwykłym w całym kalejdoskopie festiwali, w których występujemy. Praca jest niestandardowa. Wspaniałe jest to, że możemy pracować z kolegami po fachu, z którymi na co dzień nie współpracujemy. Jest tu duch eksperymentu – zauważa Michał Gondko, artysta festiwalu.

Podpisane w marcu porozumienie o współpracy pomiędzy samorządem województwa, a organizatorami festiwalu, przynosi już pierwsze efekty. W 2016 roku festiwal będzie partnerem Filharmonii Narodowej w Warszawie. Filharmonia Narodowa w Warszawie we współpracy z Fundacją Muzyki Dawnej CANOR zaproponowała przeprowadzenie działań promocyjnych na rzecz województwa lubuskiego podczas finałowego koncertu, zamykającego cykl wydarzeń pn. „Po prostu… Filharmonia”. W czasie czterech dni cyklu tj. 18 – 21 kwietnia 2016 roku, muzycy biorący udział w festiwalu „Muzyka w Raju”, którego organizatorem jest fundacja CANOR będą koncertować w Filharmonii Narodowej.

– Jest to jedyny festiwal niewarszawski, który ma podpisaną umowę z Filharmonią Narodową i jego programy będą częściowo powtarzane w Warszawie. Jest to forma uznania dla tego co robimy – mówi Cezary Zych, dyrektor festiwalu.

„Muzyka w Raju” będzie obecna także podczas uroczystości z okazji 25 – lecia powstania nowego Kraju Związkowego Brandenburgii, która odbędzie się 26 września br. w Poczdamie.

Festiwal, który rozpocznie się z kilkanaście dni, poprzedzają koncerty „Przedsionek Raju”, które odbywają się w różnych miejscach diecezji.

Trwające już od 24 lipca spotkania muzyczne „Przedsionek Raju” odbędą się jeszcze:

6.08 – godz. 20.00 – Żary, Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa,

7.08 – godz. 19.30 – Świebodzin, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, godz. 20.30 Poznań, Kościół pw. Najświętszej Krwi Pana Jezusa

8.08 – godz. 19.00 – Leśniów Wielki, Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, godz. 20.00 Świdnica k. Zielonej Góry Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski, godz. 20.30 Poznań Kościół pw. św. Anny

9.08 – godz. 17.00 – Klępsk k. Sulechowa, Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi, gody. 19.15 – Międzyrzecz, Kościół pw. św. Jan Chrzciciela.

Szczegółowy program festiwalu „Muzyka w Raju” dostępny na stronie organizatora.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy