Nowy numer 13/2024 Archiwum

Spacer po zabytkowych nekropoliach

W uroczystość Wszystkich Świętych, oprócz odwiedzania grobów bliskich, warto zobaczyć stare nekropolie i lapidaria.

W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej takich miejsc nie brakuje. Wśród znanych cmentarzy, warto zobaczyć m.in. lapidarium we Wschowie, Cmentarz Świętokrzyski w Gorzowie Wlkp. czy zielonogórską nekropolię. W naszym regionie nie brakuje również cmentarzy innych wyznań. Należy tu wymienić chociażby dawne nekropolie ewangelickie, kirkuty czy cmentarze prawosławne.

Dla tych, którzy nie zdecydują się na spacer na świeżym powietrzu i osobistą wizytę na nekropoliach, przygotowaliśmy galerie i informacje o kilku wybranych cmentarzach naszego regionu.

Cmentarz w Słońsku - Przy ul. Lipowej, na nieczynnej stronie cmentarza komunalnego zachowały się przedwojenne pomniki, wśród nich nagrobek dawnego i najbardziej zasłużonego burmistrza Sonnenburga Otto Rubova i jego małżonki. Galeria TUTAJ.

Cmentarz Świętokrzyski w Gorzowie Wlkp. - Najstarszy cmentarz w mieście. Położony jest we wschodniej części Gorzowa Wlkp., na osiedlu Dolinki, pomiędzy ulicami Warszawską i Bartosza Głowackiego, przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża św. Nekropolia ma ponad 150 lat. Więcej informacji TUTAJ.

Zabytkowy cmentarz w Żaganiu - Cmentarz „na górce” pochodzi z XVI wieku. Podczas zwiedzania warto m.in. zobaczyć kaplicę Bożego Grobu - replikę średniowiecznej kaplicy w Jerozolimie. Zdjęcia TUTAJ.

Lapidarium we Wschowie - Na tym cmentarzu znajdziemy nie tylko informacje o życiu zmarłych, ale też rady jak osiągnąć życie wieczne. Galeria TUTAJ.

Cmentarz prawosławny w Buczynie - Nekropolia powstała na dawnym cmentarzu ewangelickim. Dziś można zobaczyć tam nagrobki prawosławne, ale i dawne poniemieckie pomniki.Zdjęcia TUTAJ.

Cmentarz wojenny w Żarach - Na cmentarzu radzieckim pochowanych jest 352 żołnierzy Armii Czerwonej, w tym także oficer I Armii Wojska Polskiego - Edmund Polański. Podobne cmentarze znajdują się m.in. w Cybince, Rzepinie, Międzyrzeczu i Żaganiu. Galeria TUTAJ.

Muzeum rzeźby nagrobnej w Kożuchowie - Należy do jednego z najlepiej zachowanych zespołów rzeźby nagrobnej w Polsce. Powstało w latach 70. XX w. na terenie byłego cmentarza protestanckiego pw. Świętej Trójcy, założonego w XVII wieku. Obecnie znajduje się tam zespół ok. 200 płyt nagrobnych (renesansowych, barokowych i rokokowych). Galeria TUTAJ.

Lapidarium w Bytomiu Odrzańskim - Obok nekropolii w Kożuchowie i we Wschowie, jest jednym z trzech największych zabytkowych cmentarzy w diecezji. Bytomskie lapidarium znajduje się na terenie cmentarza komunalnego. w południowo – zachodniej części miasta. Na zabytkowym cmentarzu zachowało się około 100 płyt z przedziału od XVI do XIX wieku. Zdjęcia TUTAJ.

Kirkut w Skwierzynie - To jeden z największych cmentarzy żydowskich w naszym regionie. W 1992 roku wpisany do rejestru zabytków. Jest miejscem pamięci i spoczynku prawdopodobnie kilkunastu tysięcy Żydów i znajduje się przy głównej drodze m.in. do Poznania, Gorzowa Wlkp. i Międzyrzecza. Galeria TUTAJ.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy