Nowy numer 44/2020 Archiwum

Ukazać ideę dialogu

Finał XIII Głogowskiego Konkursu Papieskiego "Jan Paweł II-Papież Dialogu" odbył się 10 kwietnia w Zespole Szkół Ekonomicznych w Głogowie.

22 gimnazjalistów zmagało się z testem dotyczącym m.in. nauki Jana Pawła II i dokumentów soborowych. Wśród 20 pytań pojawiły się m.in. pytania: Co według Jana Pawła II jest podstawą dialogu Kościoła Katolickiego z wielkimi religiami? czy Na czym polega wertykalny wymiar dialogu według Pawła VI?. – Do XII edycji konkurs miał trzy kategorie: literacką, plastyczną i testową. W XIII edycji Głogowskie Centrum Myśli im. Jana Pawła II zorganizowało w październiku Tydzień z Janem Pawłem II i wtedy rozwiązane zostały kategorie konkursu literacka i plastyczna. Był również konkurs recytatorski – wyjaśnia katechetka Stefania Wiśniewska. – Cele konkursu to m.in. współpraca między szkołami, promowanie osoby Jana Pawła II i zachęcanie młodzieży do czytania dokumentów papieskich – dodaje.

Choć pytania nie były łatwe, to sprawiły uczestnikom wiele radości i satysfakcji. – Pytania były trudne. Najtrudniejsze o encykliki papieża, ale jakoś sobie poradziłem. Papież jest dla mnie wielkim Polakiem i wzorem nie tylko dla katolików, ale dla ludzi różnych wyznań – mówi Robert Karpiak z Głogowa. – Pytania były trudniejsze niż w etapie szkolnym. Brałem udział w konkursie, bo już od małego ciekawiła mnie postać Jana Pawła II. On jest dla mnie kimś ważnym, nie tylko papieżem, ale osobą, która zawsze pomoże. Wiem, że gdy do niego się pomodlę, to on mi pomoże – dodaje Mateusz Grabik z Głogowa.

Konkurs był okazją nie tylko poznania dokumentów Jana Pawła II dotyczących dialogu. Uczestnicy w ramach spotkania zwiedzili głogowską cerkiew prawosławną i wysłuchali wykładu o współpracy kościołów chrześcijańskich. – Jan Paweł II jest dla mnie przykładem świętości, człowiekiem, który pokazuje, jak można żyć w zgodzie z innymi, nawet mającymi inne wyobrażenie Boga. Udział w konkursie daje satysfakcję i jestem dumny, że mogę poznać dokumenty Jana Pawła II – mówi Przemysław Raczyk z Głogowa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.