Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wybory u kapucynów

W klasztorze kapucynów w Krakowie odbyła się 28. Kapituła Zwyczajna Kapucynów Prowincji Krakowskiej.

Kapituła w liczącej ponad 300 braci prowincji obradowała od 22 do 25 kwietnia. Zgromadzeniu przewodniczył br. Štefan Koch OFM Cap., wikariusz generalny zakonu kapucynów. W duchowej refleksji braciom kapucynom towarzyszył o. Józef Augustyn SJ, który w swoich rozważaniach mówił przede wszystkim o konsekrowanej czystości.

Podczas kapituły odbyły się wybory nowego ministra prowincjalnego (prowincjała) i zarządu prowincji. Ministrem został br. Tomasz Żak, a wspierać go będą czterej radni prowincjalni: br. Tomasz Protasiewicz (wikariusz), br. Marek Miszczyński, br. Marek Skwarło oraz br. Jerzy Uram. W ostatnim dniu zgromadzenia bracia otrzymali też ważny dokument „Ratio formationis Provinciae” określający zasady formacji w Prowincji Krakowskiej Kapucynów.

Brat Tomasz Żak OFM Cap. urodził się 30 marca 1976 r. w Zielonej Górze, a pochodzi z Nowej Soli.

Do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Krakowskiej wstąpił w 1995 r. Profesję wieczystą złożył w 2001 r., a rok później przyjął święcenia prezbiteriatu. Następnie rozpoczął pracę w Stalowej Woli, gdzie przez dwa lata był wicemagistrem, później magistrem postulatu i katechety.

W 2004 roku został skierowany do Rzymu na studia specjalistyczne z teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Zakończył je w 2011 roku obroną pracy doktorskiej.

Po powrocie do Polski prowadził wykłady z teologii dogmatycznej w WSD Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie oraz w WSD Braci Mniejszych Konwentualnych w Krakowie.

Przez dwa lata był też wicerektorem i prefektem w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów - Prowincji Krakowskiej.

W 2012 roku został mianowany magistrem postnowicjatu i rektorem WSD Kapucynów w Krakowie. W tym samym roku został również wybrany przewodniczącym Konferencji Rektorów Seminariów Franciszkańskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama