Nowy numer 7/2019 Archiwum

Mamy nowe okno życia przejdź do galerii

Trzecie w diecezji, a 60. w Polsce, okno życia otwarto 1 czerwca na terenie 105. Kresowego Szpitala Wojskowego Żarach.

Okno życia w Żarach powstało z inicjatywy Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, 105. Kresowego Szpitala Wojskowego z Przychodnią SP ZOZ w Żarach oraz Parafii Wniebowzięcia NMP w Żarach.

- Okno życia to miejsce, idea, służba, szansa, człowiek, dramat, pytania bez odpowiedzi, przyszłość, ale i życie. Ono życia nie daje, ale na pewno je ratuje - powiedział ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

- To miejsce, gdzie matka w trudnych, często dramatycznych sytuacjach może anonimowo pozostawić nowo narodzone dziecko i być pewną, że nie stanie się mu krzywda, ale będzie miało ono zapewnioną profesjonalną opiekę medyczną. To okno życia otwieramy w Dzień Dziecka, by pokazać wielką miłość do nowo narodzonych dzieci i zapewnić im życie - dodaje Sławomir Gaik, dyrektor 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach.

Okno życia poświęcił bp Tadeusz Lityński.

W okolicznościowym słowie biskup odwołał się do uroczystości wręczenia medali „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, z 11 czerwca 2011 roku, która odbyła się w siedzibie Episkopatu Polski.

- To wydarzenie bardzo mocno mnie wzruszyło. Medale przekazano trzem księżom i dwóm siostrom zakonnym. Mogliśmy wtedy zobaczyć całe rodziny, które za jedno uratowane z Holocaustu życie swojego dziadka lub babci wyrażały ogromną wdzięczność - mówił bp Lityński.

- Napisane na medalu słowa: „Kto ratuje jedno życie, to jakby cały świat ratował”, wpisują się także w dzisiejszą uroczystość. To okno daje wielką nadzieję i szansę na życie. Dziękuję wszystkim za tę inicjatywę. Niech to miejsce służy życiu - dodał biskup.

Pierwsze okno życia w Polsce zostało otwarte w 2006 roku w Krakowie. Obecnie w kraju takich miejsc jest 60. Dzięki nim w Polsce ocalało 93 dzieci.

W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej istnieją trzy okna życia - w Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze oraz w Żarach. Uratowano w nich już 6 dzieci - 3 w Gorzowie Wlkp. i 3 w Zielonej Górze.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL