Nasi żołnierze wspólnie z mieszkańcami Bredy celebrowali obchody kolejnej rocznicy wyzwolenia miasta przez żołnierzy 1 Polskiej Dywizji Pancernej (1PDPanc) w październiku 1944 roku. Tradycję tej dywizji dziedziczy 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej z Żagania.
Kolejnym akcentem tegorocznych uroczystości rocznicowych po przemieszczeniu uczestników do Bredy było złożenie wieńców przy pamiątkowej tablicy poświęconej żołnierzom 1 Polskiej Dywizji Pancernej oraz ich legendarnemu dowódcy. - Odczytuję jako szczególne wyróżnienie fakt, że mogę przemawiać do państwa w miejscu, w którym czynił to prawie 74 lata temu gen. Stanisław Maczek. Jednocześnie jako zastępca dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, która już ponad ćwierć wieku strzeże dziedzictwa bohaterskiej 1 Polskiej Dywizji Pancernej, uznaję za swój najwyższy obowiązek, jak moi poprzednicy, coroczną obecność w Bredzie jako miejscu, w którym została zapisana przez gen. Maczka jedna z najwspanialszych kart na szlaku bojowym 1 Polskiej Dywizji Pancernej w latach ostatniej wojny - podkreślił gen. Parylak.
Goście z Polski oraz licznie przybyli mieszkańcy miasta złożyli kwiaty pod tablicą, która upamiętnia między innymi Mszę polową celebrowaną w tym miejscu 74 lata temu, 11 listopada 1944 roku, a poświęconą żołnierzom dywizji poległym w walkach o Bredę.
Następnie kompania honorowa, orkiestra wojskowa Czarnej Dywizji, polscy harcerze, młodzież szkolna przemaszerowali ulicami miasta na stary rynek. Tu właśnie, pod staromiejskim ratuszem, wojskowi muzycy odegrali koncert plenerowy, który spotkał się z żywym przyjęciem wszystkich obecnych w centralnym punkcie miasta.
Popołudnie w Bredzie było bogate w koncerty, których przesłaniem było upamiętnienie czynu polskich żołnierzy, wyzwolicieli Bredy, a także zbliżających się obchodów stulecia niepodległości Polski. Pierwszy z nich, o znamiennym tytule "W hołdzie dla wyzwolicieli", odbył się w kościele Lutherse Kerk, a przygotowany był przez młodych artystów pod kierownictwem Marka Sawickiego z Krakowa.
Drugą odsłoną sobotniego programu kulturalnego był koncert w kościele pw. św. Laurentiusa w dzielnicy miasta Ginneken w wykonaniu orkiestry wojskowej z Żagania wraz z solistami.
W godzinach wieczornych zwieńczeniem dnia wypełnionego chwilami zadumy i wspólnej zabawy był koncert "Świętujemy wolność" z udziałem wybitnego pieśniarza, barda Aloszy Awdiejewa, któremu towarzyszyli krakowscy artyści - Kazimierz Adamczyk i Michał Półtorak.