Lubuskie wojewódzkie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja po Mszy św. w katedrze odbywały się na gorzowskim placu Grunwaldzkim. Wojewoda Władysław Dajczak przywołał tu przesłanie konstytucji z 1791 r.
Po przemówieniu wojewoda Władysław Dajczak wręczył odznaczenia państwowe. Odbyły się też apel ku czci twórców i obrońców Konstytucji 3 maja, salwa honorowa oraz defilada, w której uczestniczyły m.in. kompania honorowa 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, Orkiestra Wojskowa z Żagania, poczty sztandarowe Straży Granicznej, Policji Państwowej, Państwowej Straży Pożarnej, organizacji i szkół.
W uroczystości udział wzięli: poseł na Sejm RP Elżbieta Płonka, dowódcy Wojska Polskiego i służb mundurowych, przedstawiciele administracji państwowej, NSZZ „Solidarność”, samorządów na czele z prezydentem miasta Gorzowa Wielkopolskiego Jackiem Wójcickim oraz środowisk kombatanckich, organizacji pozarządowych i harcerzy.
Pierwsza w Europie i druga na świecie Konstytucja 3 maja z 1791 r. była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Choć obowiązywała tylko przez 14 miesięcy, do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji republikańskiej i powodem dumy Polaków. Konstytucja 3 maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy, a wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm. Już dwa dni po uchwaleniu konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później, z powodu niewoli kraju, zostało na długi czas zawieszone. Przywrócono je w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 r. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL. Od 1990 r. 3 maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.
(obraz) |