Wpisanie Zamku Piastowskiego w Międzyrzeczu oraz sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie na listę pomników historii było 29 listopada przyczynkiem do spotkania osób odpowiedzialnych za zabytki w regionie.
Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej wnioskowało o nadanie statusu pomnika historii jeszcze w 2019 roku. Jak mówi dyrektor Andrzej Kirmiel, to szczególne wyróżnienie, ale w pełni zasłużone, bo związane jest z początkami państwa polskiego:
Dyrektor Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej - Andrzej KirmielZamek i całe założenie dworsko-parkowe mają wybitne znaczenie dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. - Są to wartości artystyczne, historyczne i naukowe - podkreśla Błażej Skaziński, kierownik gorzowskiej delegatury Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - To miejsce na kresach zachodnich dawnej Rzeczypospolitej, związanej ściśle z polską państwowością. Obiekty, które się tu znajdują, są zachowane w dużej mierze z oryginalnej substancji odzwierciedlającej historyczne rozwiązania budowlane i architektoniczne - dodaje.
Starania o wpisanie rokitniańskiego sanktuarium, jak wyjaśnia kustosz ks. Marcin Kliszcz, rozpoczęły się już w 2017 roku:
Ks. Marcin KliszczKościół w Rokitnie oraz Zamek Piastowski, jak podkreśla dr Barbara Bielnis-Kopeć, lubuski wojewódzki konserwator zabytków, znajduje się w grupie 131 pomników historii spośród ponad 70 tys. zabytków w całej Polsce:
Dr Barbara Bielinis KopećOprócz sanktuarium w Rokitnie i Zamku Piastowskiego w Międzyrzeczu z zespołem dworsko-parkowym pomnikami historii w naszym regionie są także: pocysterski zespół klasztorny w Gościkowie-Paradyżu, kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klepsku, Park Mużakowski w Łęknicy i poaugustiański zespół klasztorny.
Za pomnik historii Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej może uznać zabytek nieruchomy wpisany do rejestru lub park kulturowy o szczególnej wartości dla kultury.