30. rocznica Aktu Europejskiego

Ks. Witold Lesner

publikacja 27.10.2012 23:24

W Santiago de Compostela 9 listopada 1982 r. Jan Paweł II wzywał narody Europy do jedności i duchowej odnowy. Z okazji 30. rocznicy papieskiej wypowiedzi 27 października w Jakubowie i Głogowie dyskutowano o przyszłości naszego kontynentu.

30. rocznica Aktu Europejskiego Jednym z prelegentów był ks. prof. dr hab. Jan Klinkowski ks. Witold Lesner/GN

Głównym celem konferencji naukowej był powrót do treści wypowiedzianych przez papieża Jana Pawła II w "Akcie Europejskim" i próba ich analizy w kontekście współczesnej Polski i Europy. Poszczególni prelegenci przedstawiali temat z różnych stron. W 1982 roku papież wzywał: – Kieruję do ciebie, stara Europo, wołanie pełne miłości: "Odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki. Tchnij życie w swoje korzenie. Tchnij życie w te autentyczne wartości, które sprawiały, że twoje dzieje były pełne chwały, a twoja obecność na innych kontynentach dobroczynna. Odbuduj swoją jedność duchową w klimacie pełnego szacunku dla innych religii i dla prawdziwych swobód. Oddaj cesarzowi to, co cesarskie, Bogu zaś to, co Boskie”. Jako zwierzchnik Kościoła zadeklarował swoją i wszystkich katolików gotowość do podjęcia odpowiedzialności za przyszłość kontynentu: – Kościół jest świadom miejsca, które mu przypada w duchowej i ludzkiej odnowie Europy. Nie żądając dla siebie pozycji, jakie zajmował w przeszłości i które nowe czasy uważają za całkowicie przezwyciężone, Kościół, jako Stolica Apostolska i jako wspólnota katolicka, gotów jest służyć, gotów jest dać swój wkład w dążenie do osiągnięcia autentycznego dobrobytu materialnego, kulturalnego i duchowego narodów.

30. rocznica Aktu Europejskiego   Konferencję naukową poprzedziła Msza św. w sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie ks. Witold Lesner/GN Jak te postulaty są dziś realizowane? Czy nie są one wręcz utopią? Czy przyszłość Unii Europejskiej może jeszcze wciąż być realizowana w oparciu o wartości chrześcijańskie? Na te pytania próbowali odpowiedzieć zaproszeni goście. – Gdy mówimy o przyszłości i kształcie Unii Europejskiej w dobie kryzysu, to nie powinniśmy utrzymywać, że dotyczy to tylko spraw pragmatycznych czy interesu narodowego. To są sprawy głęboko moralne, ponieważ jak pokazuje codzienność, decyzje władz Unii często z nich wypływają i takie mają konsekwencje – powiedział prezes PR Marek Jurek. Wcześniej, jeszcze w czasie kazania, powrót do wszystkich korzeni, na których wyrosła współczesna Europa, wskazywał bp Stefan Cichy z Legnicy: – Europa oparta jest na trzech wzgórzach: Akropolu, Watykanie i Golgocie. W Jerozolimie dokonało się odkupienie, Grecja dała nam podstawy kultury, a Watykan stoi na straży wartości i szacunku wobec Boga i człowieka – powiedział bp Cichy. – Niestety Europejczycy o tym zapominają i dlatego przemiany idą w destrukcyjnym kierunku. Dlatego też wartości chrześcijańskie są zwalczane, a wierzący dyskryminowani. Europie potrzebne jest głoszenie Ewangelii, Europa potrzebuje nas, byśmy pomagali odbudować się jej duchowo – mówił z naciskiem biskup.

Ostatecznie jednak analizy i stawiane tezy mówiące o przyszłości Wspólnoty Europejskiej nie dały odpowiedzi co z nami, europejczykami będzie za kolejne 30 lat. "Zawsze pozostaje nadzieja i modlitwa, w której szczególnym naszym orędownikiem jest św. Jakub, patron dróg, po których pielgrzymuje wielu - i coraz więcej - Europejczyków" - mówił ks. Stanisław Czerwiński, kustosz sanktuarium w Jakubowie.

Tematy prelekcji:

"Polskie Państwo i Polski Kościół we Wspólnocie  Europejskiej" – Marek Jurek, prezes Prawicy Rzeczpospolitej.

"Droga Św. Jakuba – drogą do przypomnienia jedności Europy" – Henryk Karaś, prezes Bractwa św. Jakuba Starszego Apostoła.

"Rodzina w Europie" – dr hab. Grażyna Miłkowska, Wydział Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego.

"Czy spełnia się  wizja Ojców Wspólnej Europy" – Stanisław Gebhardt, prezes Fundacji im. Ignacego Paderewskiego.                                                   

Panel pt. "Europejska wspólnota w drodze" prowadził ks. prof. dr hab. Jan Klinkowski z PWT we Wrocławiu.

Konferencja naukowa zorganizowana została przez Akcję Katolicką diecezji legnickiej i zielonogórsko-gorzowskiej oraz Kapituły sanktuarium i Bractwa św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie. Honorowym patronatem objęli ją Prezydent Miasta Głogowa i Biskupi Diecezjalni Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej i Legnickiej.