Biblio, ojczyzno moja

Kl. Andrzej Pytlik/ kl. Norbert Lasota

publikacja 18.11.2012 21:27

Od 17 do 18 listopada odbył się pierwszy w tym roku dzień skupienia w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu. Klerycy przeżywają go w całkowitym milczeniu.

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu
W ramach wydziału teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego funkcjonuje Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu (na zdjęciu) i Instytut Filozoficzno-Teologiczny w Paradyżu
Krzysztof Król/GN

Dzień skupienia odbył się on pod hasłem „Biblio, ojczyzno moja”. Była to zachęta dla nas, abyśmy troszczyli się o wierność lekturze biblijnej w naszym życiu seminaryjnym, a później kapłańskim.

Dzień skupienia poprowadził seminaryjny ojciec duchowny ks. Piotr Kwiecień CM. Kapłan w czasie konferencji pokazywał jak na nowo odczytywać znane już teksty Pisma św., aby one przemieniały nasze życie. Rozważania oparte były na fragmentach z Ewangelii św. Marka, a tekstem, do którego odnosiła się znaczna część konferencji, był fragment o uzdrowieniu niewidomego żebraka spod Jerycha -Bartymeusza.

W seminarium dni skupienia odbywają się raz w miesiącu. To czas wyciszenia, który odbywa się w całkowitym milczeniu. Klerycy mają wtedy więcej czasu na indywidualną modlitwę i adorację Najświętszego Sakramentu. W dzisiejszym świecie brakuje czasu na wyciszenie się i dłuższą refleksję nad swoim życiem i powołaniem. Potrzeba więc chwili, w której Bóg będzie wyraźnie słyszany.

W trakcie dnia skupienia, obok konferencji nie zabrakło również czasu na wspólnotową i prywatną adorację, aby wraz z Jezusem spojrzeć na miniony etap formacji i dostrzec, w jaki sposób Bóg prowadzi nas na drodze powołania. Na koniec każdy z nas otrzymał indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na nadchodzący czas współpracy z łaską Bożą.