Cuda Świata w Hydrozagadce

Katarzyna Buganik

publikacja 29.11.2012 23:12

Koncert muzykoterapeutyczny w wykonaniu nauczycieli i podopiecznych Ośrodka Terapii Zajęciowej „Arkadia” oraz dra. Lubomira Holzera odbył się 29 listopada w Zielonogórskim Ośrodku Kultury „Hydrozagadka”

Koncert muzykoterapeutyczny Koncert muzykoterapeutyczny
Dr Holzer instrumenty kupuje sam. Pochodzą one z różnych kontynentów i miejsc świata, tak jak prezentowana muzyka, dlatego koncert zatytułowano „Cuda Świata”
Katarzyna Buganik/GN

Spotkanie będące podsumowaniem pracy podopiecznych OTZ „Arkadia” było nie tylko prezentacją postępów w rozwoju osób niepełnosprawnych, ale także pokazaniem, czym jest muzykoterapia i jakie daje efekty. – Nasi podopieczni mają różny stopień niepełnosprawności. W ośrodku dziennego pobytu nasi podopieczni mają m.in. zajęcia plastyczne, rehabilitację fizyczną, pracownię kulinarną, zajęcia komputerowe i teatralne. Muzykoterapia daje im jednak największe możliwości rozwoju i przestrzeń do samorealizacji. To także dla nich duże doświadczenie emocjonalne – tłumaczy muzykoterapeuta Karolina Szymków.

Koncert był dużym sukcesem nie tylko dla podopiecznych ośrodka, ale także dla ich wychowawców i rodziców. – Dla mnie to ogromne przeżycie i wzruszenie. Na ten koncert czekaliśmy cały rok. Syn się realizuje, pomimo jego stanu zdrowia. Cieszy mnie to, że nie siedzi w domu, ale ciągle coś robi – mówi Ewa Silczak, mama Rafała.

– Koncert jest podziękowaniem za cały rok pracy. Chciałbym, żeby osoby niepełnosprawne pokazały wszystkim zdrowym, że mimo niedoskonałości intelektualnej czy ruchowej można być szczęśliwym i pięknym wewnątrz – zauważa Krzysztof Niemiec, prezes Fundacji „Klub Otwartych Drzwi”.

Koncert wraz z terapeutami poprowadził doktor Lubomir Holzer z Czech, który jest pedagogiem specjalnym i muzykiem, a przede wszystkim twórcą muzykoterapii holistycznej. – Muzyka sama nie leczy, potrzebna jest jeszcze terapia. Aby muzykoterapia dawała efekty, trzeba przestrzegać jej prawideł, np. używać instrumentów wykonanych z naturalnych tworzyw tj. drewna czy skóry, które mają jedno strojenie. Muzykoterapia powinna nieść pozytywne emocje i dobrą atmosferę, wtedy człowiek niepełnosprawny jest szczęśliwy – wyjaśnia dr Holzer.

Podczas zajęć i koncertów muzykoterapeuta gra na różnych instrumentach, m.in. na misach i dzwonkach tybetańskich, bębnach afrykańskich djembe, grzechotkach i drobnych instrumentach perkusyjnych oraz harfach ustnych czy fujarze salaśnickiej.Grę uzupełniają m.in. śpiewy gardłowe i wykonania oparte na archaicznych technikach śpiewu intuicyjnego improwizowanego.