Sobór to nie muzeum

Krzysztof Król

publikacja 29.11.2012 23:12

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu zorganizowało 29 listopada międzynarodowe sympozjum teologiczne „Sobór Watykański II dziś – jego recepcja, jego wyzwania”.

Międzynarodowa konferencja w Paradyżu Międzynarodowa konferencja w Paradyżu
W tym roku mija 50. rocznica otwarcia Soboru Watykańskiego II
Krzysztof Król / GN

W sympozjum wzięli udział teologowie oraz studenci teologii z Paradyża i Zielonej Góry, a także zaproszeni goście, w tym profesorowie Gilles Routhier z Quebecu i Laurent Villemin z Paryża. To spotkanie nie ma charakteru muzealnego. Sobór Watykański II to zupełnie coś innego. To żywa tradycja w Kościele – tłumaczył ks. dr Mariusz Jagielski. – Nie chcemy się tylko przyjrzeć, co dokonało się na soborze i czym zajmował się sobór, ale chcemy zobaczyć to co dokonało się kiedy Kościół poprzez sobór zaczął odczytywać swoje dziś. My także w naszym dziś chcemy odczytywać sobór. Nie tylko jako wydarzenie z przeszłości, ale jako zadanie dla nas dla Kościoła w XXI wieku

Sympozjum podzielono na część konferencyjną i dyskusję panelową. O echach decyzji o zwołaniu Soboru Watykańskiego II w Kościele katolickim mówili wykładowcy seminaryjni: ks. dr Mariusz Jagielski i ks. Marcin Siewruk. Natomiast ks. prof. dr Gilles Routhier z Uniwersytetu Laval w Quebecu poruszył temat „Kościół jako sakrament zbawienia – recepcja jeszcze nie zrealizowana”, a ks. prof. dr Laurent Villemin z Instytutu Katolickiego w Paryżu „Recepcja Soboru Watykańskiego II we Francji – próba bilansu i największe wyzwania”. Swój referat „Recepcja Soboru Watykańskiego II w Polsce i wyzwania dzisiaj przed nami stojące” wygłosił także ks. dr Grzegorz Strzelczyk z Uniwersytetu Śląskiego

Podczas dyskusji panelowej zastanawiano się na tym, jakie najważniejsze zadania stoją dziś przed Kościołem w świetle Soboru Watykańskiego II. – Musimy nauczyć się żyć jako katolicy w nowym świecie, który coraz bardziej nie jest katolicki. W jaki sposób dzielić się Dobrą Nowiną z tym światem, jak wejść z nim w dialog i jakim językiem się posługiwać? To moim zdaniem największe spośród wyzwań, jakie przed nami stoją - mówił s. prof. dr Gilles Routhier.

11 października 2012 r. przypadła 50. rocznica otwarcia Soboru Watykańskiego II. Między innymi z okazji tej rocznicy papież Benedykt XVI ogłosił w całym Kościele Rok Wiary. W liście apostolskim Porta fidei ogłaszającym Rok Wiary Benedykt XVI napisał, przywołując słowa Jana Pawła II: "Odczuwam powinność ukazywania Soboru jako wielkiej łaski, która stała się dobrodziejstwem dla Kościoła w XX wieku: został on dany jako niezawodna busola, wskazująca nam drogę w stuleciu, które się rozpoczyna". Natomiast we wskazaniach duszpasterskich opublikowanych przez Stolicę Apostolską zachęcono poszczególne diecezje, aby zweryfikowały, na ile postanowienia Vaticanum II zostały przyjęte i zrealizowane w poszczególnych Kościołach lokalnych.