Wiesz, dokąd żeglujesz?

Krzysztof Król

publikacja 09.12.2012 20:30

Ok. 60 osób, w ramach Akcji „Kibicuj Rodzinie”, wzięło udział warsztatach multimedialnych „Nawigacja w Rodzinie”. Odbyły się one 9 grudnia w Auli Medycznego Studium Zawodowego w Zielonej Górze.

Akcja "Kibicuj Rodzinie" Akcja "Kibicuj Rodzinie"
Warsztaty "Nawigacja w Rodzinie" to kolejna propozycja Domowego Kościoła czyli gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie
Krzysztof Król / GN

„Pytam, gdy czegoś nie rozumiem, zamiast się domyślać?”, „Czy Wasze dziecko przesiaduje przed komputerem lub telewizorem więcej niż godzinę dziennie?”, „Czy zaraz po powrocie do domu chce włączyć komputer lub telewizor?”, „Gdy jestem na wakacjach, urlopie zdarza mi się wykonywać jakieś elementy mojej pracy zawodowej?”, „Najbardziej szczęśliwa (szczęśliwy) czujesz się, gdy Twój mąż (Twoja żona)?” – z tymi pytaniami zmierzyli się uczestnicy warsztatów „Nawigacja w rodzinie”.

Skąd wzięła się nazwa warsztatów? „Znacie może łacińską sentencję: >>navigare necesse est, vivere non est necesse?<<, co oznacza: żeglowanie jest konieczne, życie nie jest konieczne. Ta sentencje krytykuje życie bez celu, krytykuje życie, którym nikt nie kieruje” – usłyszeli w filmie wprowadzającym uczestnicy.

„Nawigacja w rodzinie” to warsztaty skierowane do małżonków. – Życiu małżeńskiemu i rodzinnemu nieustannie trzeba nadawać kierunek, trzymać stery, korygować kurs, a nade wszystko znać cel podróży i wiedzieć, która droga jest to niego najwłaściwsza. Te warsztaty to nasza nowa propozycja dla małżonków. Osią warsztatów jest film, zrealizowany z udziałem znanych autorytetów z różnych dziedzin życia rodzinnego. Uczestnicy warsztatów pracują na podstawie wyświetlanych konferencji oraz posługując się opracowanym przez psychologów indywidualnym arkuszem ćwiczeń. Jest to świetna możliwość przyjrzenia się sobie i swojej rodzinie – wyjaśnia Agata Kucharzyk, która wraz z mężem Mirkiem jest koordynatorem akcji w Zielonej Górze.

Zdaniem koordynatorów warsztaty to wyjątkowa okazja na zatrzymanie się adwencie. – Zobaczenia w jakim kierunku żeglujemy? – mówi Agata Kucharzyk.

Akcja "Kibicuj Rodzinie"   Akcja "Kibicuj Rodzinie"
Warsztaty "Nawigacja w rodzinie"
Krzysztof Król / GN
Forma warsztatów "Nawigacja w Rodzinie" bardzo odpowiadała Joannie i Jarosławowi Lewandowskim. - Samo obejrzenie filmu czy prelekcji wywołuje zwykle refleksje, ale w dzisiejszym zabieganiu często bywa tak, że schodzą one na plan dalszy, aż w końcu o nich zapominamy. Wówczas przemiana jaka mogłaby się w nas dokonać ostatecznie nie ma miejsca. Tu było inaczej - przekonują małżonkowie. - Krótkie prelekcje przeplatane były pisemnymi testami, które pozwalały zgłębić i przełożyć na własne życie wygłoszone treści. Po powrocie do domu chętnie podzielimy się z sobą wszystkimi odkrytymi w nas obszarami, czego byśmy pewnie nie uczynili, gdyby nie było tej pisemnej formy.
 
Warsztatowe treści dotykały wielu obszarów życia. - Również tych, których na co dzień sobie nie uświadamialiśmy, a które jak się okazuje mają istotny wpływ na nasze relacje małżeńskie, rodzicielskie i społeczne, a tym samym na nasz stosunek do Pana Boga. Zaproszeni prelegenci, uznane autorytety życia chrześcijańsko, społecznego, nie stawiali jakiś ideologicznych tez, ale dzielili się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami, co sprawiało, że to o czym mówili było wiarygodne i bardziej nam bliskie. Wszystkim małżonkom polecamy takie warsztaty i tym mającym problemy w relacjach z sobą, ze swoimi dziećmi i tym, u których wszystko jest w porządku, bo przecież zawsze warto jeszcze bardziej się poznać i pogłębić więzi z bliskimi, a przez to zbliżyć się do Tego, który zna nas najlepiej i pragnie byśmy Go szukali - wyjaśniają małżonkowie.

Organizatorem akcji "Kibicuj Rodzinie" są" Domowy Kościół czyli gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie i Zielonogórski Ośrodek Fundacji "Światło-Życie"

W ubiegłym tygodniu takie same warsztaty odbyły się w Gorzowie Wlkp. Uczestniczyło w nich 85 osób.