Chcemy wolnych mediów!

ks. Witold Lesner

publikacja 16.12.2012 17:33

"Nie oddamy wam Telewizji Trwam", "Chcemy wolność mediów" skandowali uczestnicy marszu, który przeszedł ulicami Świebodzina 16 grudnia. To już 143 marsz tego typu w Polsce.

Wolne media Wolne media
W Świebodzinie odbył się 143 marsz w obronie wolnych mediów w Polsce
ks. Witold Lesner/GN

- Chcemy wolności mediów. Mam wrażenie, że dzięki podporządkowaniu sobie wiodących mediów rząd chce utrzymać się przy władzy, a nie realnie nam, społeczeństwu pomóc - mówi Wiktor Czesnowicki z Grodziszowa. - Według mnie tylko Tv Trwam i Radio Maryja mówi prawdę, przekazuje nieprzekłamane wiadomości - dodaje uczestnik marszu.

Wśród protestujących znalazły się również głosy o dostęp do chrześcijańskich wartości. – Nie chodzi nam tylko o przyznanie miejsca dla TV Trwam na multipleksie. Chodzi o obronę wartości chrześcijańskich, które obecnie są blokowane przez rządzących. Dlaczego, nam wierzącym blokuje się wolności wypowiadania się o sprawach dla nas ważnych – powiedziała w rozmowie z GN Helena Kinia ze Świebodzina.

Wolne media   Wolne media
Około tysiąca uczestników przeszło 15 grudnia ulicami miasta
ks. Witold Lesner/GN
Pochód poprzedziła Msza św. sprawowana w kościele NMP Królowej Polski. Przewodniczył jej ks. dziekan Zbigniew Matwiejów. – Nie będziemy niewolnikami złych mediów. Nie chcemy być manipulowani. Po relacjach z marszu z 13 grudnia w Warszawie bardzo dobrze widać, że manipulowani jesteśmy. Żadna ze stacji nie powiedziała o nim dobrze. To jawne kłamstwo! – powiedział w kazaniu ks. Matwiejów. - Już od lat oglądam Tv Trwam i słucham Radio Maryja i widzę niekiedy dużą różnicę w porównaniu z innymi mediami. To oburzające jak można manipulować tą samą wiadomością - dodał kapłan.

Podczas przemarszu ponoszono również aktualne kwestie społeczne regionu: zwolnień pracowników świebodzińskiego szpitala, żądań więcej miejsc pracy czy pomocy państwa na rzecz rodziny.

Wolne media   Wolne media
Marsz zakończył się u stóp figury Chrystusa Króla
ks. Witold Lesner/GN
Marsz zakończył się pod figurą Chrystusa Króla. Przemawiali m.in. lokalni politycy, samorządowcy i działacze Solidarności. Poseł Jerzy Materna odczytał apel do premiera oraz KRRiTV, w którym można było usłyszeć m.in.: Stajemy tu domagając się wolności słowa. Równego dostępu do mediów również stacji katolickich. Żądamy przyznania miejsca na multipleksie dla Tv Trwam. Petycję podpisało wielu uczestników marszu.