Modlitwa pamięci o powstańcach

ks. Witold Lesner

publikacja 27.12.2012 21:52

W Zielonej Górze uczczono 94. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Były znicze na cmentarzu i Msza św. w kościele

94. rocznica Powstania Wielkopolskiego 94. rocznica Powstania Wielkopolskiego
"Zaduszki Powstańcze" prowadzili ks. prał. Jan Pawlak, kapelan i Mieszko Kamiński, prezes TPPW
ks. Witold Lesner/GN

Członkowie Koła nr 5 Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 im. gen.
broni Józefa Dowbor-Muśnickiego w Zielonej Górze 27 grudnia odwiedzili groby poległych i zmarłych żołnierzy wolnościowego zrywu. – Od godz. 12.00 odwiedzaliśmy powstańcze kwatery znajdujące się na zielonogórskim cmentarzu. Jest ich 43. Na każdej zapaliliśmy znicz i odmówiliśmy modlitwę – mówi Mieszko Kamiński, prezes zielonogórskiego koła TPPW.

Wieczorem, o godz. 17.30 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego odmówione zostały „Zaduszki Powstańcze”. – Wspominając 94. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego modlimy się za tych, którzy walczyli o wolność zachodnich rubieży naszej Ojczyzny, obejmującą również dzisiejszą Ziemię Lubuską. Modlimy się za dowódców i powstańców, którzy żyli i pracowali w wielu miejscowościach naszego regionu – powiedział rozpoczynając modlitwę Mieszko Kamiński.

94. rocznica Powstania Wielkopolskiego   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego
Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego Oddział Lubuski i Hufiec Zielona Góra ZHP reprezentowały poczty sztandarowe
ks. Witold Lesner/GN
Ostatnim akcentem rocznicowego dnia, była Msza św. sprawowana pod przewodnictwem ks. Witolda Lesnera. Kazanie wygłosił ks. prał. Jan Pawlak, kapelan Koła nr 5 TPPW 1918-1919 im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego w Zielonej Górze. – Powstańcy spełnili swój obowiązek wobec Ojczyzny. Spełnili IV przykazanie Boże: „Czcij ojca swego i matkę swoją”. Przecież Ojczyzna jest naszą Matką i winniśmy jej miłość – zauważył ks. J. Pawlak. – Trzeba pielęgnować miłość do Ojczyzny. 94 lata temu Polska potrzebowała walczących żołnierzy, a dzisiaj potrzeba obrony ducha narodowego. Trzeba stanąć do obrony wartości chrześcijańskich i narodowych. Każdy z nas powinien zapytać sam siebie, co może dać dla Polski. Ważna jest tu moja osobista postawa – mówił z naciskiem kapelan TPPW.

Na zakończenie modlitwy Stanisław Szymkowiak odczytał list marszałek województwa lubuskiego Elżbiety Polak, w którym można było usłyszeć m.in: - Wiek XX był dla naszej Ojczyzny bardzo trudny. Chlubną kartą zapisało się zwycięskie Powstanie Wielkopolskie, które dało Polsce wolność. Życzę, aby pamięć o tamtych wydarzeniach i tamtych ludziach żyła w nas, by mobilizowała kolejne pokolenia do wysiłku dla dobra Ojczyzny.

94. rocznica Powstania Wielkopolskiego   94. rocznica Powstania Wielkopolskiego
W uroczystości udział wzięli żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. Gen. Bryg. Józefa Dowbor-Muśnickiego w Międzyrzeczu
ks. Witold Lesner/GN
W uroczystości udział wzięli żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. Gen. Bryg. Józefa Dowbor-Muśnickiego w Międzyrzeczu oraz poczty sztandarowe Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Oddział Lubuski i Hufca Zielona Góra ZHP. – To dla nas, harcerzy dobry moment, by wyrazić wdzięczność powstańcom za ich walkę i ofiarę – powiedział w rozmowie z GN Jarosław Zasacki z 1. drużyny harcerzy „Knieja” zielonogórskiego ZHP. – Oni często poświęcili życie, a my możemy poświęcić choć trochę czasu i modlitwę w ich intencji. To też dla nas lekcja historii i patriotyzmu – dodał harcerz.