Film na katechezie

Katarzyna Buganik/GN

publikacja 20.02.2013 22:42

Warsztaty dla katechetów w Zielonej Górze odbyły się 20 lutego w Gimnazjum nr 6

Warsztaty dla katechetów Warsztaty dla katechetów
Więcej informacji o kolejnych szkoleniach na: wnk.kuria.zg.pl
Katarzyna Buganik/GN

W jaki sposób integrować treści medialne z religijnymi? Jak uatrakcyjnić katechezę i zainteresować ucznia filmem? Dlaczego obraz jest dobrą formą przekazywania wiedzy? – na te i wiele innych pytań szukali odpowiedzi uczestnicy warsztatów, pt. „Wykorzystanie filmu na lekcjach religii”.Katecheci poznali m.in. funkcje filmu, sposoby zainteresowania ucznia obrazem, dowiedzieli się jak szukać i wybierać materiały filmowe, oraz zapoznali się z fragmentami filmu „Paweł z Tarsu. Pojednane Światów”. – Formy doskonalenia zawodowego, które organizuję dla nauczycieli religii, zwykle wynikają z zapotrzebowania samych katechetów. Film na lekcjach religii jest obecny od wielu lat, ale dziś jest szczególnie wskazany, bo bez stosowania różnorodnych bodźców na młodzież i metod aktywizujących nie osiągniemy celu katechezy – zauważa s. Maria Piętak USJK z Wydziału Nauki Katolickiej.

O potrzebie dokształcania się i poznawania nowych sposobów i form uczenia przekonani są też sami nauczyciele. – Katecheta, tak jak każdy nauczyciel, musi się dokształcać, aby doskonalić się i rozwijać w swojej pracy. Na takich warsztatach można się zawsze czegoś dowiedzieć. Moim zdaniem trzeba wykorzystywać jak najwięcej środków audiowizualnych na katechezie, żeby uatrakcyjnić dzieciom tę lekcję. Jestem bardzo zadowolona z dzisiejszych warsztatów, które są ciekawie prowadzone – mówi Mariola Zielińska – Od września uczę w szkole i na takich warsztatach jestem pierwszy raz. Dzieci w mojej szkole są bardzo zainteresowane obrazem, dzięki któremu utrwalają np. wcześniej opowiedzianą historię. Wiem, że po tych zajęciach na pewno niektóre filmy, dziś zaprezentowane, pokażę moim uczniom – dodaje Katarzyna Sitek.

O ważnej roli filmu na lekcjach religii przekonuje również prowadzący warsztaty Dariusz Trętowicz. – Musimy docierać do młodzieży, takim językiem, jakim ona na co dzień się posługuje. Najprościej przekazać emocje przez muzykę w filmie, treść przez obraz i przez to, co mówi lektor lub aktorzy – zauważa Dariusz Trętowicz. – Poprzez film można zapraszać autorytety, np. znanych sportowców czy muzyków, którzy przyznają się do wiary. O tym, o czym katecheta mówi czasem godzinę, jeden film przekazuje to w półtorej minuty – dodaje.

Film może być też prowokacją, która wzbudzi emocje lub rozpocznie rozmowę na dany temat. Podobnymi formami dotarcia do ucznia oprócz filmu mogą być również: muzyka, słuchowisko, plakat czy strona internetowa. Dobór środków i metod zależy od katechety. Ważne jednak, by każdą lekcję przemyśleć i odpowiednio oraz proporcjonalnie połączyć treść z formą.

Kolejne szkolenie proponowane przez Wydział Nauki Katolickiej to: konferencja metodyczna pt. „ Katecheta wobec wyzwań nowej ewangelizacji”

Dnia: 18.03.2013r. Godzina:15.30 - 18.30
MIEJSCE REALIZACJI: Kuria Biskupia, pl. Pwst. Wlkp.1, Zielona Góra,
ORGANIZATOR/REALIZATOR: s. Maria Piętak, ks. Artur Godnarski
LICZBA GODZIN: 3 godz.
Zgłoszenia: e-mail: M.Pietak@kuria.zg.pl sodid@cku.zgora.pl