Akceptuj swój krzyż

Katarzyna Buganik

publikacja 29.03.2013 22:14

Czytanie opisu męki Pańskiej, adoracja krzyża, Komunia św., Droga Krzyżowa składają się m.in. na obrzędy Wielkiego Piątku – pamiątki męki i śmierci Jezusa Chrystusa.

Wielki Piątek Wielki Piątek
Po zakończeniu liturgii wielkopiątkowej ma miejsce adoracja, która trwa aż do Mszy rezurekcyjnej
Katarzyna Buganik/GN

Liturgię Wielkiego Piątku w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Starym Kisielinie poprzedziły Gorzkie Żale. Po nich rozpoczęło się nabożeństwo z liturgią słowa i odczytaniem opisu męki Pańskiej według św. Jana. Następnie, po modlitwie powszechnej i słowie kapłana, odbyły się adoracja krzyża i Komunia św. W czasie liturgii zostały również poświęcone krzyże dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania i wręczone kandydatom przez ich rodziców. Obrzędy zakończyło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu i nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

– W centrum dzisiejszej liturgii stoi krzyż – symbol ogołocenia, najstraszliwsza kara śmierci, jaką wymyśliła starożytność. Krzyż stał się jednak obrazem miłości, która nie cofa się przed niczym, nawet przed największymi ofiarami. Miłości, która potrafi kochać także nieprzyjaciół. Jezusowe słowa: „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią” brzmią przez wieki i są wyrazem tej wielkiej miłości do człowieka – mówił proboszcz ks. Andrzej Brenk. Kapłan podkreśla również znaczenie krzyża w codziennym życiu i potrzebę jego akceptacji. – Krzyż jest wyrazem logiki Bożej w zbawianiu świata i każdego z nas. Każdy z nas ma przecież swój własny krzyż, który jest w naszym codziennym życiu – podkreślił ks. Brenk.