Sprawdzian z Ewangelii

Katarzyna Buganik

publikacja 08.04.2013 22:23

IV Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Biblijnej „Biblista Junior” odbył się 8 kwietnia w Gościkowie. Z 24 uczestników wyłoniono trzech najlepszych znawców Ewangelii św. Jana.

Konkurs Wiedzy Biblijnej w Gościkowie Konkurs Wiedzy Biblijnej w Gościkowie
Laureaci konkursu: pierwsze miejsce – Adam Mielniczuk ze Zbąszynka, drugie – Paulina Maskiewicz z Ołoboku i trzecie – Adriana Kołata z Dąbrówki Wlkp.
Katarzyna Buganik/GN

Kogo uzdrowił Jezus nad sadzawką w szabat? Z jakiego miasta pochodzili Andrzej i Piotr? Ile stągwi nakazał napełnić wodą Jezus na weselu w Kanie Galilejskiej? – m.in. na te pytania odpowiadali uczestnicy konkursu biblijnego.

Najpierw wszyscy uczestnicy konkursu zmagali się z pisemnym testem. Później dziesięć najlepszych osób przeszło do drugiego, ustnego etapu konkursu, który pozwolił wyłonić trójkę laureatów. – Cztery lata temu siostra Wioletta, która pracowała w szkole w Gościkowie wyszła z inicjatywą, by w każdym roku odbywał się konkurs dotyczący kolejnych Ewangelii – mówi proboszcz, ks. Jacek Grzelak.– W tym roku jest to Ewangelia św. Jana. Chodzi o to, by uczniowie nauczyli się czytać Pismo Św., bo to nie jest zwykła książka – wyjaśnia katechetka Wioletta Matunin. – Konkurs to mobilizacja dla uczniów i szersze spojrzenie na Pismo Święte. Nie chodzi o dosłowne zapamiętanie teksu, ale o znajomość i rozumienie treści, które niosą wiadomości i umocnienie wiary – dodaje.

Konkurs dotyczący Ewangelii św. Jana nie był dla uczestników łatwy, ale zmaganie się i poradzenie sobie z pytaniami dało im ogromną satysfakcję. – Konkurs daje poczucie wartości i jest dla mnie wyróżnieniem – mówi Adriana Kołata, zdobywczyni trzeciego miejsca. – To był bardzo duży stres, bo było wiele pytań, a najtrudniejsze były te ze szczegółowymi cytatami z Ewangelii. Jednak dzięki konkursowi mogłam sprawdzić swoją wiedzę – dodaje Paulina Maskiewicz, laureatka drugiego miejsca.