Sutanna znakiem

Krzysztof Król

publikacja 16.04.2013 01:00

Siedmiu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu 14 kwietnia otrzymało sutannę i przyjęło posługę lektoratu.

Sutanna znakiem W tym roku strój duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu przyjęło 7 alumnów Krzysztof Król / GN

– Sens dzisiejszej uroczystości obłóczyn oraz posługi lektoratu najlepiej opisuje dzisiejsza ewangelia w której Jezus swojego ukochanego ucznia Piotra pyta: „Czy kochasz mnie więcej, niż inni?” – zauważył na początku liturgii rektor ks. Jarosław Stoś i kontynuował: – Dzisiaj siedmiu naszych braci z trzeciego roku chce wobec księdza bp. Pawła Sochy, wspólnoty seminaryjnej, swoich rodzin, rodzin i wobec księży z parafii, chce powiedzieć Kościołowi, że kocha więcej, na tyle więcej, aby przejąć odpowiedzialność za troskę o Słowo Boże w znaku posługi lektoratu. A także, że kocha na tyle więcej, że są gotowi w znaku sutanny utożsamiać się z Kościołem i świadczyć o Kościele.

Sutannę i posługę lektoratu otrzymali: Krzysztof Batóg z parafii Wniebowzięcia NMP w Nowogrodzie Bobrzańskim, Piotr Cupiał z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie, Łukasz Sławiński z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Bobrowicach, Marcin Sosnowski z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Gorzowie Wlkp., Mateusz Szerwiński z parafii NMP Matki Kościoła w Kostrzynie n. Odrą, Tomasz Westfal z parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze oraz Wojciech Żabiński z parafii Nawiedzenia NMP w Klenicy.

W Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu klerycy na trzecim roku studiów otrzymują strój duchowny i podejmują posługę lektora w zgromadzeniu liturgicznym.Posługa lektora to nie tylko odczytywanie słowa Bożego podczas Mszy świętych i nabożeństw, to nie tylko podawanie intencji modlitwy powszechnej, ale to przede wszystkim osobista troska alumnów, aby słowo Boże było zawsze obecne w ich sercach.