Przy kapliczce z rodziną

Katarzyna Buganik

publikacja 03.05.2013 22:09

Widowisko folklorystyczne "Wesele Biskupiańskie", nabożeństwo majowe przy kapliczce, kiermasz rękodzieła, warsztaty dla rodzin - to tylko kilka atrakcji "Majówki z Rodziną", którą 3 maja przygotowało Muzeum Etnograficzne w Ochli.

Majówka w skansenie Majówka w skansenie
Główną atrakcją majówki było widowisko przedstawione przez zespół folklorystyczny Biskupianie z Krobi
Katarzyna Buganik /GN

Majówka w skansenie została przygotowana ze szczególną myślą o rodzinach. W tym roku atrakcją plenerowej imprezy było widowisko z biesiadą, przedstawione przez zespół folklorystyczny Biskupianie z Krobi. Zaprezentowane zostały obrzędy weselne, m.in. "śrędziny”, czyli zaręczyny, błogosławieństwo młodej pary oraz wesele. Podczas widowiska odprawione zostało nabożeństwo ,ajowe przy kapliczce.

– Majówka ma nakłonić rodziny do spędzania czasu razem. Nabożeństwo zostało wkomponowane w całość obrzędu, gdzie są błogosławieństwo, modlitwa, zawierzenie rodziny, po to, by ona się jednoczyła w śpiewie, modlitwie i byciu razem – wyjaśnia kustosz Barbara Łakoma. – Wielu ludzi tęskni za tradycją. Nasi rodzice i dziadkowie gromadzili się przy kapliczkach na modlitwie i za każdym razem była to postawa zawierzenia Bogu wszystkiego. Jak mówi jedno z powiedzeń: „Bez Boga ani do proga” i we współczesnych praktykach brakuje tradycji. Dzisiejsza "Majówka z Rodziną" to właśnie powrót do pięknej tradycji, która nie jest pustymi gestami i folklorem, ale konkretną duchowością – dodaje ks. Mariusz Dudka, diecezjalny duszpasterz rodzin, który prowadził nabożeństwo.

Modlitewne spotkanie przy kapliczce było okazją do wspólnego śpiewu i modlitwy Litanią Loretańską, ale także chwili zatrzymania i wyciszenia pośród zabawy i festynowego gwaru. – Spotkanie przy kapliczce i modlitwa to troska o dziś. Dzisiaj widzimy trudności i kryzysy związane z rodziną. W uroczystość NMP Królowej Polski chcemy prosić i mamy w to ufność, że Matka Boża będzie nas chronić i wypraszać u Boga potrzebne łaski – mówi ks. Dudka.

Dla uczestników majówki przygotowano ponadto warsztaty pt. „Ścieżka Życia – razem łatwiej, czyli jak zrozumieć własne dziecko?" i „Jestem Świetny! – odkryj, co w tobie najlepsze i wykorzystaj to!" oraz m.in. kiermasz rękodzieła, konkursy rodzinne, przejażdżki konną bryczką, stoiska gastronomiczne oraz zabawy zręcznościowe prowadzone przez harcerzy.