Połamania piór

Krzysztof Król

publikacja 07.05.2013 12:10

Dziś rozpoczyna się matura. W tym roku do egzaminu dojrzałości w województwie lubuskim przystąpi ponad 10 tys. absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Ponad 8 tys. to uczniowie szkół dla młodzieży, a ponad 2 tys. jest uczniami szkół dla dorosłych.

Matura 2013 Matura 2013
W województwie lubuskim maturę w tym roku zdaję 10 tys. uczniów
Krzysztof Król /GN

O godz. 9.00 rano uczniowie przystąpili do egzaminu pisemnego z języka pisemnego na poziomie podstawowym. Obowiązkowo wszyscy uczniowie zdają także pisemne egzaminy z języka obcego nowożytnego oraz z matematyki. Natomiast w części ustnej muszą przystąpić do egzaminu z języka polskiego i języka obcego. Wielu uczniów wybiera także dodatkowe przedmioty, które mogą przydać im się podczas rekrutacji na studia.

W Zespole Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze do matury dzisiaj przystąpiło ponad 80 uczniów. Wśród nich była Weronika Szylderowicz. – Stres oczywiście jest duży. Tym bardziej, że zaczynamy językiem polskim, który jest dla mnie dużo większym problemem niż matematyka. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze. Pół roku tak sumiennie się przygotowywałam – wyjaśnia maturzystka, która ma już sprecyzowane plany na przyszłość: – Myślę, żeby iść na energetykę. Jest to coś co mnie interesuje, a poza tym może dać mi dobrze płatną pracę – zauważa.

Egzaminy, pisemne i ustne, potrwają do 28 maja.

W 2012 roku zdawalność egzaminu w Lubuskiem była na poziomie 82,34 proc., czyli lepiej niż w całym kraju, gdzie odnotowano 80 proc. Natomiast w roku 2011 w Lubuskiem maturę zdało 76,55 proc. przystępujących do egzaminu, a w skali kraju było wówczas 75,5 proc. zdanych egzaminów.