Gorzów miastem akceptacji

Magda Gajdzińska - Unrug

publikacja 09.05.2013 21:15

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych połączony z Dniem Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną obchodzimy każdego roku 5 maja, również w Gorzowie Wlkp.

Niepełnosprawni Niepełnosprawni
W Gorzowie Wlkp. występował m.in. Teatr Dźwięku przy Warsztatach Terapii Zajęciowej Koła PSOUU w Biskupcu
Magda Gajdzińska - Unrug

W tym roku po raz kolejny Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Gorzowie Wlkp. wraz z innymi jednostkami organizacyjnymi obchodziło ten dzień pn.: ”Gorzów – miastem akceptacji”, tym razem pod patronatem Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. Wyszliśmy na ulicę i świętowaliśmy z tej okazji w dniach 8 -9  maja 2013 roku.

Pierwszego dnia na Starym Rynku w Gorzowie Wlkp. odbył się happening, w trakcie którego mieszkańcy miasta i okolic mogli zapoznać się z rodzajem działalności instytucji z terenu naszego miasta i miasta Sulęcin w obszarze edukacji, rehabilitacji i pomocy społecznej na rzecz osób niepełnosprawnych zwłaszcza intelektualnie.

Niepełnosprawni   Niepełnosprawni
Była wystawa prac i słodkości wykonywanych w ramach terapii przez osoby niepełnosprawne
Magda Gajdzińska - Unrug
Ponadto była wystawa prac i słodkości wykonywanych w ramach terapii przez osoby niepełnosprawne przy pomocy pracowników, jak również można było skorzystać z bezpłatnych porady specjalistów: fizjoterapeuty, logopedy, psychologa, terapeuty. W trakcie happenigu można było malować sobie twarze, zajadać się watą cukrową i tańczyć z balonami przy rytmach muzyki polskich wokalistów i przede wszystkim muzyki wykonywanej przez osoby niepełnosprawne jak: Teatr Dźwięku przy Warsztatach Terapii Zajęciowej Koła PSOUU w Biskupcu. Wszyscy bawili się doskonale, Stary Rynek na kilka godzin zamienił się w kolorowe, roześmiane, roztańczone i rozbawione miasteczko.

Drugiego dnia w Filharmonii Gorzowskiej odbył się spektakl pt.: ”Razem przez życie”, w którym aktorami było 67 niepełnosprawnych dzieci i młodzieży oraz  31 pracowników. Mali, a jak wielcy aktorzy na scenie czuli się doskonale, nie było po nich widać tremy, ani nerwów a większość z nich przed dużą publicznością występowała po raz pierwszy. Nie sposób nie przytoczyć wiersza Adrianny Jusko z Gdańska pt.: „NIE”, recytowanego przez ucznia Zespołu Kształcenia Specjalnego nr I w Gorzowie Wlkp., który poruszył niejedno serce.

Niepełnosprawni   Niepełnosprawni
Wyszliśmy na ulicę i świętowaliśmy Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
Magda Gajdzińska - Unrug
Niepełnosprawni   Niepełnosprawni
Bawiliśmy się w centrum miasta dwa dni
Magda Gajdzińska - Unrug