Przywołać pamięć

Katarzyna Buganik

publikacja 05.06.2013 23:10

"Żydzi w dziejach pogranicza polsko - niemieckiego " to tytuł dwudniowej konferencji naukowej, która 4 i 5 czerwca odbyła się w Zielonej Górze i Międzyrzeczu.

Przywołać pamięć Przywołać pamięć
Anitta Maksymowicz przedstawiła wykład: "W poszukiwaniu minionego czasu. Internet jako narzędzie do badań historii Żydów"
Katarzyna Buganik /GN

„Żydowska architektura sakralna na Ziemi Lubuskiej”, „Rekonstrukcja synagogi zielonogórskiej”, „Żydowskie ślady w województwie lubuskim”, „Stan zachowania zabytków po ludności żydowskiej w okolicach Międzyrzecza” - to tylko kilka tematów podjętych na konferencji przywołującej pamięć o ludności żydowskiej, zamieszkującej polsko - niemieckie pogranicze. - Tematyka była zaniedbana przez długi czas. Wynikało to m.in. z tego, że historycznie te tereny przez ludność żydowską nie były gęsto zasiedlone, bo miały swoją klasę średnią, kupców czy przedsiębiorców. Po 1968 roku, Żydzi, którzy tu byli, wyjechali i zostały tylko pojedyncze osoby - wyjaśnia prof. Tomasz Jaworski z Instytutu Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego. - Dzisiaj, dzięki działalności historyków i organizacji takich jak Judaica, te tematy wracają, są podejmowane badania, a jednocześnie następuje wyczulenie opinii społecznej na te zagadnienia. Konferencja ma na celu przywołanie stanu badań, ale także pamięci o ludności żydowskiej - dodaje dr Andrzej Toczewski, dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Zabytków i miejsc pamięci po Żydach jest wiele m.in. cmentarze w Skwierzynie, Słubicach, Szprotawie czy synagoga w Międzyrzeczu. - Ważne, żeby to wszystko zinwentaryzować i pokazać dorobek ludności żydowskiej, zgromadzić fachowców i środki na renowację - mówi prof. Jaworski.

Konferencja odbyła się w Muzeum Ziemi Lubuskiej i Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej. Oprócz wykładów uczestnicy konferencji m.in. zwiedzali synagogę w Międzyrzeczu i cmentarz w Skwierzynie oraz wysłuchali koncertu muzyki w wykonaniu Shachara Gilada z Izraela.

Konferencję zorganizowały: Instytut Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej, Studenckie Koło Archeologiczne, Towarzystwo Studiów Łużyckich oraz zielonogórski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego.