Dzień Patrona

Katarzyna Buganik

publikacja 27.06.2013 23:06

Uroczysty Dzień Patrona w Szkole Podstawowej nr 17 im. gen. Władysława Sikorskiego w Zielonej Górze odbył się 27 czerwca.

Dzień Patrona Dzień Patrona
Uroczystość w SP nr 17 zorganizowano przy współpracy ze Stowarzyszeniem Gibraltar 1943, działającym na rzecz upowszechniania wiedzy o gen. Sikorskim
Katarzyna Buganik /GN

Spotkanie rozpoczęły lekcje historii z gen. Zbigniewem Szurą i dr. Włodzimierzem Kwaśniewiczem, po których odbył się uroczysty apel i występy artystyczne. – Historia jest ważna dla każdego kraju, bo uczy znajomości przeszłości i na tej podstawie rozumienia rzeczywistości, w której się żyje oraz budowania przyszłości. Dzisiaj patriotyzm to nie walka, ale nauka i praca dla ojczyzny – mówi Włodzimierz Kwaśniewicz. – Patriota to obywatel, który kocha swoją Ojczyznę, a Ojczyzna to rodzina rodzin oraz mowa, ziemia i pamięć – dodaje gen. Szura.

Uczniowie i nauczyciele o swoim patronie pamiętają nie tylko przy okazji uroczystości, ale na co dzień, przede wszystkim na lekcjach historii. Do Dnia Patrona przygotowywali się nie tylko poprzez naukę, ale i zabawę. – Przez cały tydzień odbywały się różne imprezy m.in. turniej „Na tropie generała”, konkursy plastyczne i konkurs strzelecki dla klas szóstych. Dziś spotykamy się ze względu na siedemdziesiątą rocznicę tragicznej śmierci gen. Sikorskiego. Ona przypada 4 lipca, ale jest to już czas wakacji, dlatego chcemy dziś wszyscy razem: nauczyciele, uczniowie, rodzice i zaproszeni przez nas goście, uczcić naszego patrona – wyjaśnia Marzena Jurec, nauczycielka historii.

Podczas uroczystości pod pamiątkową tablicą w szkole złożono kwiaty, wspólnie śpiewano patriotyczne pieśni, a grupa uczniów, uczestniczących w zajęciach tanecznych prowadzonych przez instruktorów z Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca, zaprezentowała ludowe tańce. Ponadto uczestnicy Dnia Patrona mogli obejrzeć wystawę pt. "Generał Władysław Sikorski. Polityk i żołnierz", której plansze przygotował i udostępnił krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.