Spotkania z kresową muzyką

Katarzyna Buganik

publikacja 20.10.2013 23:09

"Pohulanka", "Źródełko", "Lwowska Fala", "Batiary", "Kapela Kaziuki" – m.in. te zespoły zaprezentowały kresowe i bukowińskie utwory podczas VI Prezentacji Kultury Polaków z Kresów Wschodnich i Bukowiny, które odbyły się 19 października w Szprotawie i 20 października w Zielonej Górze.

Spotkania z kresową muzyką Spotkania z kresową muzyką
Zespół Pieśni i Tańca Górali Czadeckich "Źródełko" z Wichowa wykonuje pieśni biesiadne, patriotyczne i religijne w języku polskim i ukraińskim, a także w gwarze. W ich śpiewie i ludowych strojach zapisana jest historia i kultura Bukowiny.
Katarzyna Buganik /GN

– Prezentujemy dziedzictwo kulturowe naszych przodków, którzy zamieszkują Ziemię Lubuską i którzy w żywy, naturalny sposób starają się przekazać tradycję, obyczaje, historię w pieśni i tańcu młodszym pokoleniom – mówi Tomasz Siemiński, dyrektor Regionalnego Centrum Animacji Kultury. – Kresowianie byli pionierami tej ziemi. Kultywujemy kulturę kresową, która cieszy się dużym powodzeniem. Te spotkania są ważne dla ludzi, którzy pamiętają czasy przedwojenne i wojenne na Kresach. Oni się cieszą z takich spotkań, wracają wspomnienia, jest wzruszenie – dodaje Jan Tarnowski, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich oddział w Zielonej Górze.

Oprócz koncertów i towarzyszącej im wystawy pocztówek prezentujących kresowe miasta, 19 października odbyły się warsztaty kulinarne w pałacu w Wiechlinach k. Szprotawy, podczas których nie zabrakło degustacji kresowych potraw tj. mamałyga z sercem, strucel czy sałatka bukowińska.