Dziękujemy wam, Polacy

chor. Rafał Mniedło

publikacja 29.10.2013 21:14

69 lat temu ważnym miejscem na szlaku bojowym 1 Polskiej Dywizji Pancernej (1PDP) była Breda, które stała się ukochanym miastem generała Maczka i gdzie spoczywają jego prochy na cmentarzu Ettensebaan. Grób generała odwiedziła delegacja "Czarnej Dywizji" z Żagania.

Dziękujemy wam, Polacy Grób gen. Maczka znajduje się na cmentarzu Ettensebaan w Bredzie chor. Rafał Mniedło

W Oosterhout 27 października generał dywizji Janusz Adamczak wraz z delegacją żołnierzy „Czarnej Dywizji” oraz prezesem Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków (FOPP) generałem brygady rezerwy Zbigniewem Szurą uczestniczyli w obchodach 69 rocznicy wyzwolenia Bredy. Polską stronę reprezentował także ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Holandii Jan Borkowski oraz licznie przybyła delegacja na czele z Bożeną Żelazowską, zastępcą kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, podsekretarzem stanu MON Waldemarem Skrzypczakiem oraz przedstawicielami Kancelarii Prezydenta, Senatu oraz Rządu Rzeczypospolitej Polskiej a także organizacji kombatanckich.

Uroczystości rozpoczęła Msza w kościele „Sint Laurentiuskerk”, gdzie licznie zgromadzeni mieszkańcy Bredy oraz przybyli goście zebrali się na wspólną modlitwę. – Wspominamy w sposób szczególny, tych którzy często oddali swoje młode życie, po to żeby Breda i jej mieszkańcy mogli być ludźmi wolnymi. Było to bardzo zaskakujące dla tych, którzy tutaj mieszkali, że przybywają młodzi ludzie z odległego kraju i w sposób heroiczny walczą o to, żeby mieszkańcy Bredy i Holendrzy mogli żyć jako wolni ludzie. – mówił podczas kazania honorowy kapelan federacji ksiądz Stanisław Klim SChr.

Następnie uczestnicy przeszli ulicami miasta na cmentarz w dzielnicy Bredy Ginneken, gdzie spoczywa 80 polskich żołnierzy, którzy poświęcili swoje życie podczas działań wojennych 1944 roku. – Tutaj oraz na cmentarzu Ettensebann leżą żołnierze, którzy polegli wyzwalając Bredę i jej tereny – mówił burmistrz Bredy Peter van der Velden zwracając się do zebranych dorosłych oraz dzieci i kontynuował: – Zdarzyło się to 69 lat temu i większość z nas, także i wy chłopcy i dziewczęta z trudem możecie sobie wyobrazić co się wtedy wydarzyło. Ponieważ mieszkacie w wolnej Holandii, w kraju gdzie możecie chodzić do szkoły i robić to co sprawia wam przyjemność. Ale wyobraźcie sobie, że urodzilibyście się w kraju gdzie wolność nie jest oczywista, gdzie zawsze żyje się w lęku. A na to nie zasługuje żadne dziecko. Piękną chwilą uroczystości był moment kiedy podczas odczytywania nazwisk pochowanych żołnierzy, dzieci z lokalnej szkoły składały kwiaty pod wszystkimi grobami.

Ostatnim etapem obchodów wyzwolenia Bredy była uroczystość na głównej nekropoli żołnierzy polskich, cmentarzu Ettensebaan, gdzie wśród swoich żołnierzy spoczywa ich dowódca generał Stanisław Maczek.  Liczni zebrani goście i mieszkańcy Bredy oddali hołd poległym żołnierzom 1PDP. Ważnym elementem było odsłonięcie nowego krzyża nagrobnego na jednej z mogił. Dotychczas napis na tym krzyżu głosił, iż jest to mogiła nieznanego żołnierza. Dzięki wieloletnim badaniom udało się ustalić imię bohatera. Był to Polak Edward Cieślar, który zginął heroiczną śmiercią jako działacz holenderskiego ruchu oporu. – Jest to znamienny przykład przywrócenia pamięci o konkretnym Polaku, który poległ w walce o wolność Holandii – mówiła Bożena Żelazowska.

Rzesza mieszkańców Bredy oraz „morze” kwiatów pod głównym pomnikiem cmentarza oraz przy grobie legendarnego dowódcy 1PDP świadczy o tym, iż Holendrzy pamiętają o poświęceniu żołnierzy generała Maczka, czego wyrazem mogą być słowa burmistrza Peter van der Velden – Breda i okolice zawdzięczają wolność 1 Polskiej Dywizji Pancernej pod dowództwem generała Maczka. Upamiętniamy dzisiaj swoim szacunkiem wielu polskich żołnierzy, którzy za naszą wolność zapłacili najwyższą cenę. Ponad pięciuset dzielnych polskich żołnierzy poległo w Holandii i nigdy o tym nie zapomnimy. 69 dziewięć lat po wyzwoleniu Bredy przez polskich żołnierzy, stoimy tu ponieważ chcemy nieustannie o tym pamiętać. Jestem wdzięczny i mówię to w imieniu wielu innych: dziękujemy Polakom, dziękujemy wam Polacy – mówił burmistrz.