Niepełnosprawny nie znaczy gorszy

Katarzyna Buganik

publikacja 06.05.2014 19:27

Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną odbył się 6 maja w Głogowie.

Niepełnosprawny nie znaczy gorszy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to ważne święto dla podopiecznych WTZ „Arka”, ich rodziców, nauczycieli i wychowawców Katarzyna Buganik /GN

Świętowanie rozpoczęła Msza św. w intencji uczniów i rodziców Warsztatów Terapii Zajęciowej "Arka" w kościele pw. NMP Królowej Polski. – Jak traktować osoby niepełnosprawne i chore, uczył nas św. Jan Paweł II. To uprzywilejowana cząstka Kościoła i tak te osoby powinny być traktowane. Ciągle trzeba dorastać do ewangelicznej postawy wobec tych osób. Trzeba w każdym widzieć człowieka – zauważa ks. Witold Pietsch.

Po Eucharystii odbył się kolorowy i radosny uliczny happening. Były również m.in. festyn, występy artystyczne, wystawa prac podopiecznych WTZ „Arka” oraz słodki poczęstunek. W obchodach Dnia Godności uczestniczyli nie tylko podopieczni WTZ „Arka” i ich rodzice, byli również m.in. uczniowie z Gimnazjum nr 3, przedszkolaki, księża i przedstawiciele lokalnych władz. – Co miesiąc chodzimy do „Arki” i pomagamy osobom niepełnosprawnym. Organizujemy zajęcia terapeutyczne i zajmujemy się tymi osobami. To są weseli ludzie. Kiedy oni się uśmiechają, jestem szczęśliwa. Każde ich „dziękuję” jest dla mnie ważne – mówi wolontariuszka Jagoda Roszak z Gimnazjum nr 3.

Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to czas zwrócenia uwagi na osoby niepełnosprawne i ich problemy oraz łamanie stereotypów. – W Głogowie obchodzimy ten dzień już 15. raz. W „Arce” mamy 55 podopiecznych. Dziś podkreślamy godność tych osób i ich możliwości, osiągnięcia. Osoby niepełnosprawne intelektualnie nie są gorsze, są kochane, umieją dziękować – mówi Jadwiga Paliga, przewodnicząca zarządu Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym i prowadząca WTZ „Arka”. – Z perspektywy lat dziś dużo więcej się mówi o osobach niepełnosprawnych, ale cały czas nasze obchody mają zwalczać funkcjonujący stereotyp o nieprzydatności osób z niepełnosprawnością intelektualną i dużo jest jeszcze do zrobienia m.in. dla osób dorosłych w kwestii przygotowania ich do życia – dodaje.