Módlmy się o powołania

Krzysztof Król

publikacja 09.05.2014 18:03

Z okazji Tygodnia Modlitw o Powołania, w niedzielę 11 maja, odbędzie się doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża do Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu.

Z ks. Rafałem Turem, moderatorem Dzieła Duchowej Pomocy Powołaniom, rozmawia Krzysztof Król

Módlmy się o powołania  

W niedzielę, 11 maja, rozpoczyna się 51. Tydzień Modlitw o Powołania. Dlaczego Kościół wzywa nas do takiej modlitwy?

Papież Franciszek wzywał niedawno katolików, aby szczególnie modlili się za tych duszpasterzy,  którzy są w trudnej sytuacji, lub którzy muszą odzyskać wartość i świeżość swojego powołania. Prosił także o modlitwę, aby nigdy nie zabrakło w naszych wspólnotach prawdziwych pasterzy, według Jego serca. Odpowiedzią na apel ojca świętego Franciszka oraz wcześniejszych próśb Jego poprzedników jest coraz większa mobilizacja świeckich i zrozumienie, że powołanie trzeba wymodlić i modlitwą chronić. W ten sposób wszyscy uczymy się odpowiedzialności za to pokolenie, które dzisiaj przygotowuje się do kapłaństwa, na dobre i złe czasy. Potrzeba więc ufnej modlitwy oraz dobrych czynów ofiarowywanych  w tej intencji.

Co jest celem Tygodnia Modlitw o Powołania?

Tydzień modlitw ma zdynamizować i wskazać najważniejsze obszary troski o powołania, aby w rzeczywistości żyć nimi i realizować przez cały rok. Może się to przejawiać we wszystkich sektorach życia chrześcijańskiego: w liturgii, katechezie, działalności grup, w różnych typach i formach działalności duszpasterskiej. Z radością możemy zauważyć dzisiaj w naszej diecezji coraz więcej propozycji wspólnej modlitwy o powołania. Szczególnie bliska naszym sercom jest Rodzina „Przyjaciół Paradyża”. Zrzeszona w 58 kołach działających przy parafiach troszczy się o powołania kapłańskie, wspiera je modlitwą, cierpieniem i ofiarą oraz rozwija w społeczeństwie zrozumienie i życzliwość dla naszego seminarium. Ma ono przecież za zadanie przygotować świętych, kochających Boga i Kościół, pokornych i dobrych kapłanów. Jak trudne i odpowiedzialne to zadnie nie trzeba nikogo przekonywać. Dlatego nie możemy ustawać w modlitwie za kleryków i ich formatorów. Dziękujemy więc dzisiaj tym licznym dobroczyńcom przede wszystkim za to duchowe wsparcie oraz wszystko, co umożliwia nam codzienną pracę, naukę i modlitwę oraz normalne funkcjonowanie domu formacji.

Przyjaciele Paradyża to nie jedyna grupa modląca się o powołania…

Tak. Ważną dla sprawy duchowej pomocy powołaniom jest Apostolat "Margaretka". To wspólnota osób świeckich, które świadome licznych zagrożeń kapłaństwa we współczesnym świecie pragną nieść modlitewną pomoc Kościołowi. Istotę jego stanowi codzienna modlitwa w intencji imiennie wskazanych kapłanów ofiarowana przez konkretne osoby spośród wiernych. W ten sposób każdego dnia ktoś myśli i modli się za „swojego” księdza. Do modlitwy takiej może przyłączyć się każdy, komu na sercu leży dobro Kościoła, dobro duszpasterzy. W wielu parafiach naszej diecezji istnieją także Wspólnoty Rodzin Powołanych. Skupiają one wszystkie rodziny, z których wywodzą się kapłani, zakonnicy i siostry zakonne i wspierają modlitwą wszystkich kapłanów, którzy pracują i pracowali w parafii. Z wielką radością trzeba wspomnieć, że w wielu kościołach tworzą się „wieczerniki modlitwy”, które pomagają młodym, by w sposób odważny i wielkoduszny odpowiedzieli na głos Bożego Mistrza. Wszystkie wymienione działania i formy potwierdzają tylko, że najistotniejszym przejawem troski o powołania kapłańskie jest modlitwa. Potrzeba modlitwy w parafii, potrzeba modlitwy indywidualnej. Mam w swoim pokoju kilka kartek – Apostolatu "Margaretek". W każdy dzień tygodnia wpisane jest inne imię. Kiedy czasami słabnie we mnie duch i przeżywam niełatwe chwile, wówczas myślę o duchowym wsparciu, otrzymanym od osób, które modlą się za mnie. Czuję moc i oddech tej modlitwy na swoich plecach, ona przemienia mnie i umacnia moje kapłańskie życie…

Program pielgrzymki

10.00 – Godzinki o NMP. i konferencja ascetyczna
11.15 – koncert organowy i przygotowanie do liturgii
12.00 – Eucharystia
13.30 – posiłek, czas na zwiedzanie oraz indywidualne spotkania z alumnami
15.00 – spotkanie z Ks. Moderatorem
16.00 – nabożeństwo majowe, zawierzenie dzieła powołań Matce Bożej Paradyskiej i zakończenie pielgrzymki