Muzyka do nieba

ks. Marcin Siewruk

dodane 12.05.2014 14:20

Festiwal został zorganizowany przez Stowarzyszenie "Pro Cultura et Musika im. Edyty Stein" w Zielonej Górze, w dniach od 10 do 11 maja.

Muzyka do nieba Koncert TGD był wspaniałym występem artystycznym, okazją do ekumenicznej modlitwy uwielbienia i oddawania chwały Jedynemu Zbawicielowi - Jezusowi Chrystusowi ks. Marcin Siewruk /GN

Schole dziecięce i młodzieżowe działające w parafiach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zostały zaproszone do wzięcia udziału w Festiwalu Dekanalnym. – Pomysł festiwalu narodził się w ubiegłym roku, przy okazji „Niedzielnych Spotkań Rodzinnych” postanowiliśmy zaprosić schole, wówczas z Zielonej Góry i okolic, i nazwaliśmy to spotkanie festiwalem. W tym roku udało nam się rozszerzyć zaproszenie i zaproponować udział zespołom z całej diecezji. Chcieliśmy stworzyć młodzieży okazję spotkania się ze sobą, wspólnego śpiewania, zaprzyjaźnienia się. Przegląd okazał się strzałem w dziesiątkę, wszyscy świetnie się bawili, prezentując bardzo  wysoki poziom artystyczny – powiedział dyrektor festiwalu Sławomir Ronowicz, prezes Stowarzyszenia „Pro Cultura et Musika im. Edyty Stein”. Na apel organizatorów zgłosiło się 11 zespołów, a w przeglądzie festiwalowym uczestniczyło 9 grup muzycznych. Wśród laureatów konkursu znalazły się schole: Dzieci Maryi ze Słubic, z parafii Narodzenia NMP z Wilkowa, Dobre Wiadomości z Drzonkowa, z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego z Zielonej Góry oraz Przystań z Nowogrodu Bobrzańskiego.

Jedną w form nagrodzenia zwycięzców był występ na scenie, która została zbudowana przed głównym wejściem kościoła Ducha Świętego, bezpośrednio przed koncertem grupy „Trzecia Godzina Dnia”. Dla młodych muzyków ze scholi było to ogromne przeżycie, wystąpić przed tak znanym zespołem i przed ogromna publicznością, która oczekiwała na występ TGD. Cztery schole bardzo odważnie, bez oznak tremy i z animuszem zagrały swoje utwory i przygotowały słuchaczy do występu gwiazd wieczoru.

Zespół TGD zaprezentował swój repertuar, jak zwykle, na najwyższym poziomie artystycznym, a jednocześnie zachęcił publiczność do modlitwy uwielbienia, oddawania chwały jedynemu Panu Świata, Jezusowi Chrystusowi. Koncert ewangelizacyjny był modlitwą wspólnoty, która zawiązała się w czasie występu „Trzeciej Godziny Dnia”. Był czas na świadectwo, potwierdzające działanie miłosiernego Boga, który z ogromną czułością troszczy się o każdego człowieka.

Chłodny wiatr smagał występujących artystów i publiczność, ale serca rozpalone radością Ducha Świętego dodawały energii wszystkim uczestnikom koncertu, którzy na zakończenie wyśpiewywali słowa błogosławieństwa: „Nie zamarzaj”. Nikt nie zamarzł, a publiczność z ogromną radością i aplauzem domagała się kolejnych bisów.

– To był fantastyczny występ, czekałam na niego już od dłuższego czasu. Śpiewałam pieśni wraz z zespołem, modliłam się, bardzo się cieszę z tego koncertu – powiedziała Jolanta Pańczyszyn z Żar.