S3 już otwarta

Krzysztof Król

publikacja 15.05.2014 17:21

Jak w westernie - w samo południe otwarto długo wyczekiwany 37 km odcinek S3 z Gorzowa Wlkp. do Międzyrzecza.

S3 już otwarta Nowa droga znacznie skróci czas przejazdu z Gorzowa Wlkp. do Zielonej Góry Krzysztof Król /GN

Odcinek ten to część już istniejącej nowej drogi S3 od Szczecina aż do Nowej Soli, przy czym droga od Sulechowa do Nowej Soli ma tylko jeden pas ruchu w każdą stronę. Za kilka lat ma się to jednak zmienić.

Długość odcinka to ponad 37 km. Jak podaje GDDKiA budowa wyniosła ponad 761 mln zł. Z czego 698 mln zł to dofinansowanie ze środków unijnych z programu Infrastruktura i Środowisko.  Prace budowlane rozpoczęły się w lipcu 2011 roku.

Nowy odcinek drogi ekspresowej S3 rozpoczyna się na południowym węźle obwodnicy Gorzowa Wlkp. i kończyć się będzie na północnym węźle obwodnicy Międzyrzecza. Droga  w całości nowym śladem, przez pola i lasy. Trasa posiada dwie jezdnie o dwóch pasach ruchu. Na 37 km odcinku ustawiono ponad 7,5 km ekranów akustycznych, ustawiono ponad 23 km ekranów ochronnych dla nietoperzy, posadzono ponad 450 tysięcy drzew, wykonano ponad 4 mln m3 nasypów – to ok. 300 tys. wywrotek, ułożono ponad 500 tysięcy m2 nawierzchni drogi o grubości ponad 50 cm. W przypadku tej inwestycji bardzo dużo zrobiono dla zwierząt. Jest 18 specjalnych przejść, w tym cztery dla dużych zwierząt.

Jedną z ciekawostek jest fakt, że podczas prac archeologicznych poprzedzających budowę tego odcinka drogi, zespół badawczy stwierdził istnienie bunkra, którego lokalizacja kolidowała z planowanym przebiegiem drogi S3. Chodzi o stanowisko strzelnicze stanowiące element Panzerwerku (Pz.W.) 876 z Grupy Warownej Ludendorf, wchodzącej w skład Frontu Umocnionego Łuku Odry i Warty, powstałego w latach 1935–36. Pierwotnie miał on zostać przesunięty poza skarpę drogi, czyli o około 15 m w stosunku do obecnej lokalizacji, jednak na wniosek Dyrektora Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, za zgodą Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, stanowisko strzelnicze zostało przeniesione na teren muzeum.