Ważne pytanie

Krzysztof Król

publikacja 04.06.2014 23:58

Na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się konferencja dla młodzieży zatytułowana "Kim dla mnie jest Jan Paweł II?". 3 czerwca o papieżu Polaku młodzież dyskutowała z biskupem, socjologiem i miejskim radnym i artystką kabaretową.

Ważne pytanie Konferencja odbyła się na Uniwersytecie Zielonogórskim Krzysztof Król /GN

Konferencję zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. –  Młodzież ciągle potrzebuje tego, aby z nimi rozmawiać o Janie Pawle II. Po pierwsze, aby odświeżać jego naukę, a po drugie zadawać ważne pytanie: „Kim dla mnie jest Jan Paweł II” – zauważa Łukasz Bordzik, prezes diecezjalnego KSM.

W trakcie konferencji odbyła się projekcja filmowa, dyskusja panelowa i wystąpienie zaproszonych gości. Byli wśród nich: bp Stefan Regmunt, socjolog dr Jacek Kurzepa, miejski radny Piotr Barczak i artystka kabaretowa Adrianna Borek. – Młodzież oczekuje informacji na temat Ojca Świętego. Wtedy kiedy posługiwał nie wszyscy nie byli na tyle dojrzali, aby interesować się Janem Pawłem II. Na pewno taka inicjatywa, kiedy o Papieżu Polaku mówi średnie pokolenie, jest bardzo cenna – zauważa bp Stefan Regmunt. – Jan Paweł II jest świętym naszych czasów, który pobudza do myślenia. Warto w wielu momentach uczyć się jego sposobu reagowania na rzeczywistość – dodaje.

Porozmawiać z młodzieżą miał również okazję dr hab. Jacek Kurzępa, który jest socjologiem młodzieży, specjalistą od patologii społecznych, pracownikiem naukowym Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu, a także przewodniczącym stowarzyszenia na rzecz zapobiegania prostytucji nieletnich. – Młody człowiek jest dziś hiperbodźcowany, ma szalenie dużo komunikatów, przekazów dotyczących rozmaitych postaci z firmamentu showbiznesu oraz polityki, które nieustannie się zmieniają. To są takie osoby, które przelatują jak meteory po nieboskłonie popkultury i szybko znikają. Tymczasem potrzebne są stałe punkty odniesienia jak chociażby św. Jan Paweł II – podkreśla dr Kurzępa. – On w rzeczywistości polskiego Kościoła i naszej świadomości Polaków XX i XXI wieku jest niebywale fundamentalna postaci. W związku z tym ci młodzi przyglądając się naszym postawom z pewnością zastanawiają się nad tym fenomenem, trochę nam zazdroszczą i próbują iść po własnych ścieżkach rozpoznając jego dokonania, osobowość, i charyzmat – dodaje.

Potrzebę mówienia o św. Janie Pawle II zauważa przede wszystkim sama młodzież. – Od małego mama mi dużo o opowiadała o św. Janie Pawle II. Często przywoływała jego najważniejsze myśli – mówi gimnazjalistka Karolina Traczyk.