To im zawdzięczamy wolność

Katarzyna Buganik

dodane 01.08.2014 22:39

Pamięć o pierwszym dniu powstania warszawskiego uczczono 1 sierpnia o godz. 17.00 na zielonogórskiej nekropolii.

Zielona Góra pamięta Zielona Góra pamięta
W uroczystości wzięli udział powstańcy warszawscy (na zdjęciu w środku) Wiesław Cieśla ps. ”Wacek” i Krystyna Jaroszewicz ps. "Mimi"
Katarzyna Buganik /Foto Gość

W uroczystości wzięli udział m.in. powstańcy warszawscy: Wiesław Cieśla i Krystyna Jaroszewicz, kombatanci, harcerze, żołnierze, lokalne władze z marszałek województwa Elżbietą Polak oraz bp Tadeusz Lityński.

– Czy jako Polacy, żyjący w wolnej i niepodległej ojczyźnie, której wolność została okupiona krwią tak wielu Polaków, możemy przejść obojętnie wobec wydarzeń sprzed 70 lat? Dobrze, że tu jesteśmy i pamiętamy. Jesteśmy dłużnikami warszawskich bohaterów. Możliwością spłacenia długu jest uczczenie ich pamięci i dar modlitwy w intencji powstańców i ojczyzny – mówił bp Lityński.

– Chcemy dziś oddać cześć tym, którzy oddali życie za wolną Polskę, bohaterom narodu polskiego. 70 lat temu żołnierze Armii Krajowej, rozpoczęli heroiczną, tragiczną, samotna walkę o wolną ojczyznę. Dzisiaj my, spadkobiercy powstańczej Warszawy jesteśmy im to winni. Szanujmy wolność i cieszmy się wolna Polską – dodała marszałek Elżbieta Polak

Pamięć powstańców uczczono wspólną modlitwą, salwą honorową i apelem poległych. Nie zabrakło również okolicznościowych przemówień, powstańczych piosenek, kwiatów i zniczy, a także zewnętrznych symboli utożsamiających zielonogórzan z powstańcami m.in. koszulek z patriotycznymi emblematami, biało-czerwonych chorągiewek i powstańczych opasek.

– Powstanie warszawskie jest ważne dla każdego z nas. Pielęgnujemy wartości, którymi kierowali się powstańcy – Bóg, Honor, Ojczyzna – a które dziś zanikają. My, harcerze przypominamy tę historię na zbiórkach, byliśmy też w Muzeum Powstania Warszawskiego. Cytat: „Naród, który nie pamięta  swojej historii jest skazany na jej powtarzanie” jest wciąż aktualny. My robimy wszystko, byśmy historii nie zapomnieli. Pamiętamy o powstaniu nie tylko 1 sierpnia, ale przez cały rok – mówi Bartłomiej Walkowski, komendant Hufca Zielona Góra ZHP.

Po raz pierwszy w uroczystości upamiętniającej powstanie warszawskie uczestniczyli rowerzyści, którzy jadąc ulicami miasta manifestowali patriotyzm i przypominali o powstaniu. – W zeszłym roku organizowaliśmy masę krytyczną z okazji 11 listopada, w tym roku – powstańczą masę krytyczną. W naszej akcji udział wzięło ok. 80 osób. Przejechaliśmy głównymi ulicami miasta, bo chcieliśmy pokazać mieszkańcom Zielonej Góry, że nie można zapominać o 70. rocznicy powstania – tłumaczy Robert Górski ze Stowarzyszenia „Rowerem do przodu”.