Błogosławieństwo pierwocin

ks. Marcin Siewruk

publikacja 15.08.2014 23:10

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest świętem głównej patronki diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i okazją do dziękczynienia za plony zebrane przez rolników, sadowników i ogrodników.

Błogosławieństwo pierwocin 15 sierpnia w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej odbyły się uroczystości Najświętszej Maryi Panny z Rokitna patronki diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ks. Marcin Siewruk /Foto Gość

Do sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, Matki Ziem Zachodnich, do duchowej stolicy Ziemi Lubuskiej, Pomorza Zachodniego i Wielkopolski licznie przybyli na uroczystości odpustowe pielgrzymi, szczególnie rolnicy, którzy dziękowali za Boże błogosławieństwo w ich trudnej pracy.

- Diecezja zielonogórsko-gorzowska obchodzi święto dziękczynienia za plony, święto chleba powszedniego i tych, którzy go współtworzą, Boga i ludzi-rolników. Bądź pozdrowiona ziemio rodząca z dobroci Boga! Z tymi słowami przychodzimy do diecezjalnego sanktuarium, aby dziękować Bogu za tegoroczne plony. Przy tych wieńcach chcemy opatrzności Bożej dziękować za powszedni chleb. Przy chlebie wyrażamy naszą wiarę, mając świadomość, że w jego godności i wielkości jest wielkość, i godność rolnika. W dożynkowe święto, kiedy składamy na ołtarzu wieńce żniwne, kosze dojrzałych owoców, kwiaty i ziarna, jako podziękowanie Bogu za tegoroczne zbiory myślimy o tych, którym nie udało się zebrać tego co zasiali, bo zabrał im to żywioł wody - mówił w homilii ks. Marian Biskup, wikariusz biskupi z Wrocławia.

W uroczystej Mszy Św. odpustowej pod przewodnictwem kardynała Henryka Gulbinowicza, wzięli udział bp Stefan Regmunt, bp Tadeusz Lityński i biskupi seniorzy: bp Adam Dyczkowski i bp Paweł Socha, oraz księża pracujący w diecezji.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest również świętem polskich żołnierzy. - Decyzją polskiego parlamentu, od 1992 r. 15 sierpnia jest Świętem Wojska Polskiego, które pod sztandarem i opieką Matki Najświętszej czuwa nad bezpieczeństwem Ojczyzny i utrzymaniem pokoju - podkreślił bp Stefan Regmunt.

Uroczystość w Rokitnie była zwieńczeniem całorocznej pracy rolników, ogrodników, sadowników i podziękowaniem za obfite owoce codziennego trudu. Rolnicy poświęcają się ciężkiej pracy w swoich gospodarstwach, ale również wielu z nich znajduje czas, żeby uczestniczyć w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę.

- Piesza pielgrzymka rolników sięga swoimi korzeniami 1983 r., kiedy Solidarność Rolników Indywidualnych wraz z ks. Eugeniuszem Jankiewiczem wyruszyli w atmosferze wrogości, z Klenicy do Częstochowy. Później pieszej pielgrzymce rolników przewodniczył świętej pamięci ks. Tadeusz Dobrucki, oraz ks. Grzegorz Sopniewski - powiedział ks. Paweł Mydłowski, diecezjalny duszpasterz rolników i kierownik diecezjalnej pieszej pielgrzymki rolników na Jasną Górę.

Przed uroczystą Eucharystią młodzież ze Szprotawy zaprezentowała dożynkowe przedstawienie obrazujące pracę rolników i zwyczaje ludowe, przeniknięte elementami głębokiej pobożności.

Nieodzownym elementem uroczystości dożynkowych były okazałe wieńce dożynkowe, skrupulatnie przygotowywane przez wiele tygodni i wzbudzające zachwyt oglądających.

Na zakończenie uroczystości rolnicy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zawierzyli się Matce Bożej z Rokitna.