Konieczna pomoc

ks. Marcin Siewruk

publikacja 12.10.2014 08:10

Na chodniku leży człowiek, najprawdopodobniej stracił przytomność. Ważną formą udzielenia pierwszej pomocy jest zatelefonowanie na nr alarmowy 112 i powiadomienie odpowiednich służb.

Konieczna pomoc Podczas festynu ratownicy medyczni prezentowali podstawowe sposoby udzielania pierwszej pomocy, często ratujące życie ks. Marcin Siewruk /Foto Gość

Starostwo Powiatowe w Głogowie zorganizowało wspólnie z Głogowskim Szpitalem Powiatowym imprezę pod nazwą Dzień Ratownictwa, która przygotowana była z okazji Światowego Dnia Ratownictwa. 11 października na terenie parku szpitalnego odbyły się pokazy służ ratowniczych, bezpłatne pomiary poziomu cukru i ciśnienia krwi, a także konkursy i zabawy.

Różnego rodzaju wypadki losowe mogą spotkać nas, albo naszych bliskich, czy osoby w naszym otoczeniu, dlatego warto mieć zawsze przy sobie, w torebce, plecaku, samochodzie rękawiczki jednorazowe. Kiedy znajdziemy się w sytuacji, że ktoś potrzebuje pomocy, możemy być przygotowani.

– Pierwszym ważnym elementem udzielania pomocy poszkodowanym jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa, tak więc zakładamy rękawiczki, żeby zabezpieczyć się przed chorobami zakaźnymi, na które osoba poszkodowana mogłaby chorować i podchodzimy do osoby. Jeżeli człowiek zasłabł na przejściu dla pieszych, musimy upewnić się, że w momencie kiedy podejdziemy do poszkodowanego nie stwarzamy zagrożenie, że jesteśmy bezpieczni. Następnie sprawdzamy przytomność osoby poszkodowanej przez głośne wołanie i próbę nawiązania kontaktu. Kiedy się okaże, że osoba jest nieprzytomna, sprawdzamy czy poszkodowany oddycha. Kładziemy jedną rękę na czole, dwa palce na brodzie osoby poszkodowanej i odginamy delikatnie głowę do tyłu, w ten sposób udrażniamy drogi oddechowe, i przez 10 sekund sprawdzamy oddech za pomocą trzech zmysłów: usłyszeć oddech, wyczuć na policzku oraz obserwując unoszenie się klatki piersiowej. Przez 10 sekund powinniśmy zarejestrować 2-3 oddechy – tłumaczył uczestnikom festynu ratownik medyczny.

W festynie wzięli udział przedstawiciele różnych służb ratowniczych, m.in.:  Komenda Powiatowa Straży Pożarnej, Komenda Powiatowa Policji, Ratownicy Medyczni, Jednostka Specjalistyczna Ratownictwa Hutniczo-Górniczego z KHGM.

Przybliżając procedury ratownicze organizatorzy przygotowali pokaz związany z symulacją wypadku komunikacyjnego połączonego z prezentacją użycia specjalistycznego sprzętu przeznaczonego do cięcia aut. Samochody po zderzeniu zostały rozcięte przez Straż Pożarną, następnie poszkodowani zostali przetransportowani na SOR, gdzie przećwiczone zostały procedury ratownictwa medycznego.

– Dzisiaj zobaczyłem jak wielu wspaniale przygotowanych ludzi dba o nasze bezpieczeństwo, w różnych nieprzewidywalnych sytuacjach. Nauczyłem się kilku prostych sposobów zachowań, żeby udzielić pierwszej pomocy, ale przede wszystkim uświadomiłem sobie, że nie można być obojętnym, zawsze trzeba pomóc potrzebującemu, chociażby dzwoniąc na nr alarmowy 112 – powiedział Stanisław Malanowski