Muzeum rzeźby nagrobnej

Katarzyna Buganik

publikacja 01.11.2014 14:50

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas, kiedy wspominamy świętych, modlimy się za zmarłych i odwiedzamy cmentarze. W ten listopadowy, świąteczny weekend warto też znaleźć czas na odwiedzenie kożuchowskiego lapidarium.

Lapidarium w Kożuchowie Lapidarium w Kożuchowie
Za bramą kożuchowskiego lapidarium można zobaczyć m.in. XVI-wieczne epitafia figuralne z cmentarza dworskiego w Długiem k. Kożuchowa. Ich różnorodne kształty, kompozycje, motywy dekoracyjne i inskrypcje stanowią ciekawe świadectwo epok, w których powstawały.
Katarzyna Buganik /Foto Gość

Muzeum rzeźby nagrobnej w Kożuchowie powstało w latach 70. XX w. na terenie byłego cmentarza protestanckiego pw. Świętej Trójcy, założonego w XVII wieku.

Obecnie w lapidarium znajduje się zespół ok. 200 płyt nagrobnych (renesansowych, barokowych i rokokowych). Najstarszym obiektem kożuchowskiego lapidarium jest XVII-wieczna, zbudowana tuż przy bramie głównej, kaplica.

Cmentarz wypełniają w większości marmurowe i granitowe nagrobki, stelle, cokoły, kolumny, płyty z XIX i XX wieku. Specjalistyczną cechą takich miejsc jak kożuchowskie Lapidarium jest ogromne bogactwo ornamentyki, symboliki wanitatywnej, np. czaszki Adama, klepsydry, uzbrojone w kosy wizerunki śmierci; występują tu także motywy baroku: ryby, pelikany, lilie, serca i kotwice.