Skrzydła i korzenie

Katarzyna Buganik

publikacja 07.11.2014 17:02

Finał konkursu patriotycznego "Ojczyzno ma" odbył się 7 listopada w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

Konkurs "Ojczyzno ma" Konkurs "Ojczyzno ma"
Zwycięzcami konkursu zostali (od lewej): Maciej Michałów z Sulechowa (II miejsce), Maciej Stachura z Żagania (I miejsce) i Krzysztof Kuncewicz z Zielonej Góry (III miejsce)
Katarzyna Buganik /Foto Gość

20 uczestników zmagało się najpierw z testem pisemnym, po którym wyłoniono 10 najlepszych osób. Finaliści odpowiadali na pytania werbalne i multimedialne na zasadzie gry „Jeden z dziesięciu”. Musieli wiedzieć m.in.: Jakiego sakramentu udziela w parafii biskup?; Który jezuita za czasów Króla Zygmunta III Wazy napisał „Kazania Sejmowe”? czy „Które powstanie w drugiej dekadzie XX wieku zakończyło się powodzeniem?”.

– Drugi raz biorę udział w tym konkursie. To sprawdzenie swojej wiedzy, ale także zbliżenie do Pana Boga – mówi Aleksandra Białczak z Dobiegniewa. – Naszą pasją jest historia, a od drugiej klasy szkoły podstawowej jesteśmy ministrantami. To ważne, by wiedzieć i pamiętać o przodkach oraz być im wdzięcznymi za to, że żyjemy w Polsce. Konkurs daje wielką radość, dumę i zadowolenie z samego siebie, że nauka procentuje. Tu potrzebna jest też wiedza o diecezji, którą powinien posiadać każdy katolik – dodają Maciej i Michał Stachura z Żagania.

Podczas finału obecny był bp Tadeusz Lityński, który gratulował młodzieży wiedzy i wyraził radość z zaangażowania uczestników w przygotowanie i udział w konkursie. – Papież Franciszek 4 września br. na wideokonferencji z młodymi ludźmi ze wszystkich kontynentów powiedział: „Przyszłość należy do młodzieży, ale pod dwoma warunkami. Po pierwsze, że będą mieli oni skrzydła – marzenia i idee, a z drugiej strony, że będą mieli korzenie. Ten konkurs to jest poszukiwanie swoich korzeni i wartości w małej ojczyźnie, ale i w ojczyźnie, którą jest Polska – powiedział bp Tadeusz Lityński. – Dotarliście do finału i możecie pokazać sobą, jak kochacie ojczyznę. Ojczyzna to wielkie dobro, ale również wielki i zbiorowy obowiązek. Kochać ojczyznę i wszystko, co do niej należy: przyrodę kulturę, tradycję, wielkich ludzi, to znaczy być patriotą – dodała prezes DIAK Urszula Furtak.