Studiowanie teologii to przyjemność

Krzysztof Król

publikacja 05.03.2015 14:09

"Sakramenty uzdrowienia i ich rola w życiu Kościoła" – to temat tegorocznej Olimpiady Teologii Katolickiej. 5 marca w Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. Edyty Stein odbył się etap diecezjalny. Trzy najlepsze osoby pojadą na ogólnopolskie zmagania do Łomży

Studiowanie teologii to przyjemność Nagrody wręczył bp Stefan Regmunt Krzysztof Król /Foto Gość

„Co oznacza termin metanoia?", „Jakie gest tworzysz wypowiadanej przez kapłana formule rozgrzeszenia?”, „Jak nazywamy miejsce indywidualnej spowiedzi penitenta?” - z takimi pytaniami musieli zmierzyć się uczestnicy jubileuszowej XXV Olimpiady Teologii Katolickiej. W tym roku organizatorzy chcieli przybliżyć uczniom znaczenie sakramentów uzdrowienia w życiu chrześcijanina.

W tym roku w olimpiadzie wzięły udział 34 osoby z 16 szkół diecezji. Pierwsze miejsce zajęła Agata Blicharz z II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wlkp., na drugim miejscu uplasowała się Julia Frankowska z I Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze, a na trzecim Daria Mroczkowska z Zespołu Szkół Publicznych w Ośnie Lubuskim.

- Najtrudniejsze było dla mnie wziąć się do pracy i przeczytać wszystkie teksty. Treści nie są łatwe i z rozumieć wszystko było naprawdę ciężko. Ta wiedza bardzo się przyda. Nie chodzi o samą olimpiadę, ale przyda się do rozwoju wiary - przekonuje Agata Blicharz.

- Studiowanie teologii to przyjemność. Niektóre z czytanych przeze mnie tekstów bardzo odnosiły się do życia i na pewno przydadzą się podczas spowiedzi. W ogóle dzięki temu bardziej zrozumiałam te sakramenty - dodaje.

Z uczestnikami finału diecezjalnego spotkał się bp Stefan Regmunt. - Gratuluję Wam, że dotarliście do tego etapu i cieszę się jako biskup tej diecezji, że będę miał na kim polegać - mówił biskup tuż przed wręczeniem nagród i pamiątkowych dyplomów.

Co roku utrzymuje się stała i wysoka liczba uczestników. To napawa optymizmem i jest dla Komisji Wychowania Katolickiego poważnym argumentem w rozmowach z polskim rządem, aby religia była przedmiotem maturalnym.

- W całym kraju w olimpiadzie na wszystkich szczeblach startuje kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi, których interesuje teologia i chcieliby zdawać maturę z religii - zauważa ks. Wojciech Lechów, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej przy kurii biskupiej.

Najlepsze trzy osoby wezmą udział w ogólnopolskim finale, który odbędzie się od 16 do 18 kwietnia w Łomży.