Czas, by ruszyć z miejsca

Katarzyna Buganik

publikacja 14.03.2015 15:52

- Chcemy obudzić w sobie pragnienie słuchania Boga, tego co do nas mówi przez Słowo, wydarzenia naszego życia i zobaczyć to, że jesteśmy grzesznikami kochanymi przez Boga. To jest Dobra Nowina, że Pan Bóg nas kocha za darmo i pragnie dać nam nowe życie - tłumaczy ks. Tomasz Gierasimczyk, rekolekcjonista.

Rekolekcje Caritas Rekolekcje Caritas
W rekolekcjach uczestniczy blisko 100 osób z parafialnych zespołów Caritas z całej diecezji
Katarzyna Buganik /Foto Gość

„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – to hasło wielkopostnych rekolekcji Caritas, które trwają od 13 do 15 marca w Domu Uzdrowienia Chorych im. Jana Pawła II w Głogowie.

– Dni skupienia to czas na modlitwę, ale i na wymianę doświadczeń oraz rozmowę o swojej pracy. Chociaż wszystkie parafialne zespoły kontaktują się na bieżąco z biurem Caritas, to jednak takie rekolekcje są bardzo potrzebne, bo możemy się spotkać wszyscy razem – zauważa Sylwia Grzyb, koordynator ds. Parafialnych Zespołów Caritas.

Podczas rekolekcji była już m.in. Eucharystia, której przewodniczył bp. Tadeusz Lityński, Droga Krzyżowa i 24 godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu oraz katecheza o grzechu i nawróceniu.

– Nawrócenie jest owocem słuchania Chrystusa. Kiedy słuchamy Jego Ewangelii, dopiero wtedy mamy motywację i doświadczamy mocy, która może nasz ruszyć z naszego zasiedzenia, drobnomieszczaństwa, naszych przyzwyczajeń i schematów, aby na nowo rozpocząć kolejny etap naszego życia – mówi ks. Tomasz Gierasimczyk.

Ważnym tematem, rekolekcji jest też spowiedź święta. Uczestnicy dni skupienia nie tylko wysłuchają katechezy na ten temat, ale podzielą się również własnymi refleksjami dotyczącymi sakramentu pokuty.

– Rekolekcje to dla mnie czas refleksji nad życiem, nad swoim postępowaniem, to umocnienie w wierze – mówi Anna Kozak z Lubieszowa.

– Jest to dla mnie czas zastanowienia nad codziennością, ale także okazja do wymiany doświadczeń, bo pomaganie innym nie zawsze jest łatwe – dodaje Zofia Muszyńska z Zielonej Góry.