Kaziukowe cudeńka

Katarzyna Buganik

publikacja 22.03.2015 20:27

Palmy, pisanki, regionalne przysmaki i wielkanocne ozdoby - to m.in. można było kupić na kiermaszu "Wileńskie Kaziuki", który odbył się 22 marca w skansenie w Ochli.

Wielkanocny kiermasz Wielkanocny kiermasz
Podczas "Kaziuków" można było kupić palmy, pisanki i regionalne przysmaki oraz wielkanocne ozdoby
Katarzyna Buganik /Foto Gość

Dla uczestników przedwielkanocnego jarmarku Muzeum Etnograficzne zagwarantowało nie tylko ofertę ciekawych zakupów, ale także występy artystyczne oraz warsztaty robienia palm i pisanek.

Na straganach nie brakowało kolorowych palm, wiklinowych koszyków na święconkę, haftowanych serwetek i bogato zdobionych jaj. Były też regionalne przysmaki, tj. chleby, miody, pierniki, sery i wędliny. Dla smakoszy kresowej kuchni przygotowano też m.in. bliny, cepeliny i pierogi.

Spacer po skansenie umilała muzyka kataryniarza Tadeusza Zajdowicza oraz występy zespołów, m.in. Drewno, Rytm czy Kryniczeńka. Na scenie wystąpił również Teatr Lalek Małe Mi –„Fintikluszki” i Zespól kabaretowo–taneczny „Tęcza” – „Szczepcio i Tomcio”.

Z imprezy, która ma już swoich stałych bywalców, byli zadowolenia jej uczestnicy.

– Co roku odwiedzamy Kaziuki. Dzieci biorą udział w warsztatach. Zawsze też kupujemy świąteczne dekoracje. Jest tu bardzo fajny klimat – zauważa Monika Leks z Zielonej Góry.

– Podobają nam się występy. Są tu świetne wyroby. Dziś zakupiliśmy już obwarzanki, chleby i sery – dodaje Joanna Sokołowska z Zaboru.