Do Kmicica, Wołodyjowskiego i Oleńki

Katarzyna Buganik

publikacja 31.03.2015 21:30

Czy Trylogia Sienkiewicza wywiera jeszcze wpływ na młode pokolenie? Czy taka miłość, jak Heleny i Skrzetuskiego dziś się jeszcze zdarza? Czy istnieją jeszcze tacy bohaterowie jak Kmicic czy Wołodyjowski? – m.in. na te pytania szukali odpowiedzi uczniowie z lubuskich szkół, którzy wzięli udział w konkursie „Trylogia. List do…”

Listy do bohaterów Trylogii Listy do bohaterów Trylogii
Młodzież pisała na różne tematy nawiązujące do powieści Sienkiewicza, m.in. o miłości, oddaniu życia za ojczyznę czy odwadze i męstwie bohaterów Trylogii.
Katarzyna Buganik /Foto Gość

Finał konkursu odbył się 31 marca w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze i połączony został z otwarciem wystawy „Trylogia. Dziwne materii pomieszanie”, przybliżającej historię Trylogii. W uroczystości wzięli udział m.in.: Stefan Niesiołowski, poseł na Sejm RP, Elżbieta Polak, marszałek województwa, Bożenna Bukiewicz, posłanka oraz Wojciech Giermaziak, dyrektor Głównej Biblioteki Lekarskiej.

– Wciąż czytamy z wielkim zainteresowaniem Trylogię i kochamy Henryka Sienkiewicza z język jego powieści i niesamowite przygody. Jestem zdumiona wynikami tego konkursu. Młodzież napisała fantastyczne, wzruszające i pełne rozterek listy – zauważyła Elżbieta Polak, marszałek województwa.

– Zależy nam na polskości i na tym byście byli niezwykłymi bohaterami tej zwykłej codzienności. Żyjemy w pokoju i to jest piękne. Możemy czerpać z twórczości Sienkiewicza i uczyć się wciąż patriotyzmu, bo jest on nam bardzo potrzebny – mówiła do młodzieży.

Zadanie uczestników konkursu polegało na napisaniu listu, w dowolnej formie, do jednego z bohaterów Trylogii. Do konkursu zgłoszono 32 prace z całego województwa lubuskiego, w tym 3 w formie filmów video. 11 listów było kierowanych bezpośrednio do Michała Wołodyjowskiego, 8 do Andrzeja Kimicica, 6 do Jana Skrzetuskiego oraz 2 listy do Oleńki Billewiczówny i Longinusa Podbipięty. Pojedyncze listy trafiły także do Basi Wołodyjowskiej, Heleny Kurcewiczówny oraz do Azji Tuhajbejowicza.

– Do konkursu zachęciła mnie moja polonistka. Napisałam list do Kniaziówny, który mówi o uczuciach i wyraża mój podziw jej miłości do Skrzetuskiego. Utożsamiam się z Heleną, ponieważ też jestem romantyczką – mówiła Natalia Nadolna z Przytocznej.

– Napisałem list do pana Longina Podbipięty, bo jest on dla mnie idolem. Trylogia to jedna z moich ulubionych lektur, bo fascynuję się XVI i XVII wiekiem. Myślę, że młodzież może brać przykład z bohaterów Sienkiewicza – dodaje Marek Kargol z Iłowej.

W konkursie zwyciężyli:

I miejsce – Marek Kargol z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iłowej za pracę „List do Longina Podbipięty”

II miejsce – Natalia Nadolna z Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Przytocznej za pracę „Dumka na dwa serca”

III miejsce – Sylwia Musidlak z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku za list zatytułowany „Czy Pan w to wierzy”.