Poszukaj puchacza

Katarzyna Buganik

publikacja 08.04.2015 08:12

Jak wygląda sowa i jakie wydaje odgłosy? Ile gatunków sów występuje w Polsce? – m.in. na te pytania znajdziesz odpowiedź, uczestnicząc w akcji "Noc Sów", która potrwa od 10 do12 kwietnia.

Noc Sów Noc Sów
Podczas akcji uczestnicy poznają świat sów, m.in. gatunki występujące w Polsce, metody badań i ochrony oraz rolę w kulturze. Wyruszą również w teren, nasłuchując pohukiwań
Artur Tabor /www.ptakipolskie.pl

Uczestnikiem może zostać każdy, niezależnie od wieku, zainteresowań i poziomu wiedzy o ptakach i przyrodzie. Wystarczy skontaktować się z przewodnikiem z wybranej miejscowości i zgłosić swoje uczestnictwo. Udział w akcji jest bezpłatny.

Akcja przeprowadzona zostanie w całej Polsce, w tym w trzech miejscach województwa lubuskiego: w Lubsku, Skwierzynie i Sulęcinie.

Lubsko – 10 kwietnia

Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubsku i park miejski w Lubsku. Prowadząca: Ewa Żemojtel-Soszka. E-mail: zemoytel@wp.pl. Numer telefonu: 691 029 264.

Skwierzyna – 11 kwietnia

Miejsce: sala konferencyjna Nadleśnictwa Skwierzyna, start o godz. 19. Prowadzący: Maciej Hałuszczak. E–mail: maciek.haluszczak@gmail.com. Podczas spotkania uczestnicy poznają rodzime gatunki sów, ich zwyczaje oraz biologię, poznają ich wygląd oraz głosy. Warsztaty urozmaicą pokazy filmów, zabawy oraz przygotowana ekspozycja. O 19.30 zaplanowano seans filmu "Sowy Polski" Artura Tabory, o godz. 21 - pokaz "Płomykówki, sowy z sąsiedztwa", a o godz. 22 - wycieczkę terenową i nocne nasłuchy sów.

Sulęcin – 17 kwietnia

Miejsce: Czytelnia Biblioteki Publicznej w Sulęcinie i Piekarnia Kultury i Szkółka Leśna w Ostrowiu. Prowadzący: Agata Hryniewiecka-Cichoń, Arkadiusz Senyszyn, Marek Pławuszewski. E–mail: hagata82@wp.pl. Numer telefonu: 510 128 149. Start o godz. 17 w bibliotece. O sowach opowie Marek Pławuszewski z Nadleśnictwa Sulęcin, z zamiłowania ornitolog. Około 19.30 uczestnicy przejadą do Szkółki Leśnej Ostrów, by przed godz. 20 wyjść w teren. Około 21.00 przy szkółce organizatorzy zaplanowali ognisko.

Noc Sów powstała dzięki współpracy wolontariuszy i edukatorów z całego kraju i organizowana jest przez stowarzyszenie Ptaki Polskie.

Podczas akcji uczestnicy poznają świat sów, m.in. gatunki występujące w Polsce, metody badań i ochrony oraz rolę w kulturze. Wyruszą również w teren, nasłuchując pohukiwań

Warto zaopatrzyć się w ciepłe ubranie i obuwie, latarkę, lornetkę i ciepły napój.