Chrystus zmartwychwstał!

Katarzyna Buganik

publikacja 12.04.2015 10:58

Grekokatolicy i prawosławni obchodzą 12 kwietnia Wielkanoc. Różnica między świętami rzymskokatolickimi, a greckokatolickimi i prawosławnymi wynikają z rozbieżności pomiędzy kalendarzem juliańskim i gregoriańskim.

Ikona zmartwychwstania Ikona zmartwychwstania
– Wschód przedstawiając prawdę o zmartwychwstaniu nie ukazuje momentu wyjścia Chrystusa z grobu, ale zejście Jezusa do piekieł. Chrystus z krzyżem i depcząc krzyż podaje ręce Adamowi, Ewie, patriarchom i wszystkim pokoleniom, które odeszły. Z jednej strony jest krzyż – śmierć, który Chrystus zwyciężył, i krzyż – znak zwycięstwa, który Chrystus trzyma w ręku. Zmartwychwstały otwiera groby – wyjaśnia ks. Hojniak
Katarzyna Buganik /Foto Gość

Wierni obrządków wschodnich przygotowanie do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczynają poprzez 40-dniowy post, który jednak nie zaczyna się, tak jak w Kościele rzymskokatolickim, środą popielcową, ale tzw. przedpościem, czyli niedzielami przygotowującymi do Wielkiego Postu.

Wielki Tydzień w Cerkwi rozpoczyna się natomiast, tak jak w Kościele Zachodnim, Niedzielą Palmową, podczas, której święci się gałązki wierzby lub gałązki palmowe.

W Cerkwii obchodzone jest też Triduum Paschalne. - W Wielki Czwartek wieczorem jest już m.in. jutrznia Wielkiego Piątku i czyta się Pasję. W. Piątek jest założenie Jezusa do grobu. To dzień bez liturgii. Są m.in. nieszpory i adoracja całunu, który nawiązuje do Całunu Turyńskiego i przedstawia złożenie Jezusa do Grobu. Obowiązuje też post ścisły. W Wielką Sobotę odprawiana jest Liturgia św. Bazylego Wielkiego z nieszporami, podczas, której jest już przejście do świętowania. Po czytaniu z Listu św. Pawła do Koryntian kapłan przebiera szaty z postnych na świąteczne i czytana jest Ewangelia o Zmartwychwstaniu, chociaż jeszcze obowiązuje post - wyjaśnia ks. mitrat Julian Hojniak, proboszcz parafii greckokatolickiej pw. Opieki Matki Bożej w Zielonej Górze.

W Niedzielę Wielkanocną rano święta liturgia rozpoczyna się jutrznią połączoną z procesją do drzwi świątyni, w której niesiona jest Ewangelia i ikona Chrystusa Zmartwychwstałego.

- Kapłan wychodzi na zewnątrz, na plac przed cerkwią i trzy razy uderza w drzwi świątyni, otwiera je i ogłasza zmartwychwstanie Chrystusa. Jest to symboliczne otwarcie grobu. Następnie jest powrót do cerkwi i dalej kontynuowana jutrznia oraz liturgia zmartwychwstania. W Niedzielę Wielkanocną jest też poświęcenie pokarmów, które odbywa się dopiero po liturgii na placu pod krzyżem - tłumaczy ks. Hojniak.

Święta trwają trzy dni, oprócz Niedzieli Wielkanocnej jest też Świąteczny Poniedziałek i Wtorek. Wielkanoc jest dla wiernych obrządku wschodniego czasem szczególnej pamięci i modlitwy za zmarłych. - W świąteczne dni idziemy na cmentarze. Wtedy odprawiane są nabożeństwa, a wśród nich najważniejszy jest śpiew hymnu zmartwychwstania - mówi ks. Hojniak.