Obłóczyny i lektorat w Paradyżu

Krzysztof Król

publikacja 19.04.2015 14:43

Ośmiu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu przyjęło dziś strój duchowny i posługę lektoratu.

Obłóczyny i lektorat w Paradyżu Obłóczyny w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu Krzysztof Król /Foto Gość

Trzy lata formacji, a szczególnie ostatni okres Wielkiego Postu i Triduum Paschalnego były szansą na podjęcie we wspólnocie Kościoła diecezjalnego zdecydowanej i radykalnej decyzji opowiedzenia się za Jezusem.

- Sutanna to zewnętrzny znak wyboru Jezusa, ale też decyzji, że chcę iść tą drogą do kapłaństwa. To ma być też znak świadectwa o Bogu. Natomiast lektorat to pierwsza posługa na kapłańskiej drodze, uprawniająca do proklamacji słowa Bożego we wspólnocie Kościoła - przypomina o. Piotr Kwiecień, ojciec duchowny seminarium.

Uroczystej liturgii przewodniczył bp Adam Dyczkowski. - Ubranie stroju duchownego wyróżnia was szczególnie spośród całego społeczeństwa. Bogu dzięki u nas, w Polsce, sutanna jest jeszcze często ceniona i szanowna - mówił biskup. - I dlatego nie wolno wam tej sutanny zbrukać. Nie wolno!

Niektórzy wstąpili do seminarium zaraz po maturze. - Ten dzień to dla mnie uzewnętrznienie wyboru Jezusa. Świadczyć o Nim jest dziś ciężko, ale to piękne wyzwanie, do którego Bóg nas powołuje. I ja chętnie się go podejmuję - mówi kl. Adrian Nowicki.

Inni dopiero po studiach. - To dla mnie wielki dzień radości i dziękuję Panu Bogu, że tak prowadzi mnie w życiu. Dziękuję Mu za to, że mnie powołał - mówi z uśmiechem Marcin Krzyżanowski.

Alumnom towarzyszyli rodzice, rodzina, przyjaciele i najbliżsi. - Cały czas wspieramy Marcina i zawsze może na nas liczyć. Modlimy się dla niego o to, co najważniejsze, czyli o świętość - podkreśla Józef Krzyżanowski z Gorzowa Wlkp.

Klerykom towarzyszyli także parafianie. - Życzę klerykowi z naszej parafii , żeby był szczęśliwy i potrafił się odnaleźć na kapłańskiej drodze. Od przyszłych księży oczekuję dużej otwartości na drugiego człowieka. Żeby potrafili kochać każdego bez wyjątku, a także, żeby byli bardzo otwarci na działanie Ducha Świętego. Oczywiście, my będziemy wspierać ich modlitwą - zapewnia Katarzyna Szymczyk z parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Jasieniu.

Sutannę włożyli i posługę lektoratu otrzymali alumni: Tomasz Jabłecki z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Otyniu, Dariusz Korolik z parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Jasieniu, Marcin Krzyżanowski z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzowie Wlkp., Piotr Nadolny z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie, Adrian Nowicki z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Głogowie, Mateusz Topolski z parafii pw. św. Henryka w Sulęcinie, Bartosz Warwarko z parafii pw. św. Anny w Jordanowie i Rafał Witkowski z parafii pw. św. Mikołaja w Skwierzynie.