Osiemnastowieczne i te współczesne

Katarzyna Buagnik

publikacja 12.06.2015 10:52

Nie masz pomysłu na weekendowe wypieki? Upiecz pierniki. Podpowiadamy jak je zrobić.

Współczesne pierniki Współczesne pierniki
Irena Soppa z Muzeum Etnograficznego w Ochli k.Zielonej Góry pokazuje jak powstają pierniki
Katarzyna Buganik /Foto Gość

– Piernik to wypiek okolicznościowy, świąteczny, wypiekany z bardzo dobrej gatunkowo mąki, miodu i zamorskich przypraw (cynamon, goździki, pieprz).

Na wsi wypiekany od końca XIX wieku. Był to produkt luksusowy i bardzo drogi wypiekany wcześniej przez miejskich cukierników – mówi Irena Soppa, z Muzeum Etnograficznego w Ochli k. Zielonej Góry.

 – Dziś wypiekamy je według starych sprawdzonych receptur z użyciem różnych form lub foremek o rozmaitym kształcie (gwiazdki, księżyce, serca). Piernik im dłużej leży, tym jest bardziej kruchy i smaczny – dodaje.

 

Pierniki współczesne:

Składniki:

5 szklanek mąki

3 jajka

łyżka sody

kopiasta łyżka przypraw kolonialnych: cynamon, goździki, kardamon, galka muszkatołowa, pieprz – utarte w moździerzu

szklana miodu

szklana cukru pudru

pół kostki masła lub margaryny

Składniki dokładnie wymieszać. Ciasto zagnieść i rozwałkować, po czym wycinać formy pierników. Piec 5do 7 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.

XVIII – wieczny przepis na pierniki

„Weź miodu praśnego ile zachcesz, wlej do niego gorzałki mocnej i wody, smaż po woli szumując, aż będzie gęsty, wlej do niecki, przydaj imbiru białego, goździków, cynamonu, gałek, Kuberów, kardamonu, hanyżu nietłuczonego, skórek cytrynowych drobno krajanych, cukry ile się będzie zdało, wszystko z gruba potłukłszy, wsyp do miodu gorącego, miarkując, żeby niezbyt było, zmieszaj, a jak miód ostygnie, że jeno letni będzie, wsyp mąki żytniej ile potrzeba, umieszaj, niech stoi nakryto, aż dobrze wystygnie, potem wyłóż na stół, gnieć jak najmocniej, przydając mąki ile potrzeba i zaraz formuj pierniki (…) do wierzchu pozyngowawszy piwem kłaść do pieca (..)”

Autorką przepisu na pierniki współczesne jest Irena Soppa. Przepis na piernik XVIII – wieczny udostępniło Muzeum Etnograficzne w Ochli.